بهترين معلم کسى است که داراى قابليت خلق روش هاى تازه است... و بهترين روش، روش خاصى نيست، بلکه هنرى است متکى به عمل هنرمندانه. هر معلمى بايد تلاش کند که در خويشتن، قابليت کشف روش هاى جديد را بپرواند.لئو تولستوى

·▪● بهترین معلم دنیا ●▪·
آموزش و پرورش ابتدایی 
قالب وبلاگ

یک پژوهشگر انسان شناس در آفریقا، به تعدادی از بچه های بومی یک بازی را پیشنهاد کرد

او سبدی از میوه را در نزدیکی یک درخت گذاشت و گفت هر کسی که زودتر به آن برسد آن

میوه های خوشمزه را برنده میشود. هنگامی که فرمان دویدن داده شد، آن بچه ها دستان هم

را گرفتند و با یکدیگر دویده و در کنار درخت، خوشحال به دور آن سبد میوه نشستند.

وقتی پژوهشگر علت این رفتار آنها را پرسید و گفت درحالی که یک نفر از شما میتوانست

به تنهایی همه ی میوه ها را برنده شود چرا از هم جلو نزدید؟ آنها گفتند: "اوبونتو

به این معنا که "چگونه یکی از ما میتونه خوشحال باشه در حالیکه دیگران ناراحتند؟!"

"اوبونتو" در فرهنگ "ژوسا" یعنی "من هستم، چون ما هستیم"

 

پ.ن: میلاد با سعادت منجی عالم بشریت مهدی صاحب الزمان بر شما مبارک

 


موضوعات مرتبط: روش تدریس، داستان، راهکار
[ دوشنبه 3 تیر1392 ] [ 19:14 ] [ سارا سادات حسینی ]

امام علی (ع) فرمودند:
إن‎‏َّ هذِِهِ الْقُلوبَ تَمَلُّ‏‏‎ُّ كَما تَمَلُّ الْأبْدانُ فَابْتَغوا لَها طَرائِفَ الْحِكَمِ.(نهج البلاغة، حكمت91)

دلها مانند بدنها خسته می‌شوند پس (برای رفع خستگی آنها)حكمتهای تازه بجویید.
 

خستگی بدنی و روحی برای انسان ، حالتی آزار دهنده  است که تقریبا" تمام توان و انرژی وی را تحت تاثیر قرار داده و از کارایی  افراد می کاهد . و درتعریف آن گفته شده :
"خستگی  Fatigue  کاهش توانایی انجام دادن کار است ، خواه  کار بدنی باشد یا ذهنی  . 
خستگی ،  آسیب دیدن عمل دستگاههای  حسی، عصبی، یا عضلانی که در نتیجه انگیزش و فعالیت مداوم پیدا می شود .
خستگی، بیزاری و سیری است که یک احساس بدنی خاص می باشد
عصبانیت Nervousness  حالت تنش درونی ، بی آرامی ، و حساسیت فوق العاده را می گویند.
   منظور در این نوشته کوتاه ،  خستگی اعصاب،ضعف عصبی ، نوراستنی Neurasthenia  نیست . خستگی اعصاب یک بیماری کنشی است که با احساس ضعف و کاهش فعالیت بدنی و ذهنی مشخص می شود . بیماری عصبی است که شخص مبتلا دایما" از ضعف و خستگی بدنی و ذهنی ، احساس سنگینی در سر ، ضعف حافظه و سایر عوارض شکایت می کند . البته این احساس ، نتیجه فعالیت عضلانی و ذهنی نیست بلکه یک نوع خستگی خیالی است که در اثر اضطراب روانی پیدا می شود.  
    به دلیل اهمیت موضوع ، صرفا" برخی عوامل ، به اختصار و تیتروار خواهد آمد به این هدف که سایر نویسندگان آگاه  و مسلط به موضوع در اینترنت ، نشریات و غیره  به ارائه راهکارهایی برای غلبه برخستگی و کاهش تاثیرات سوء آن ترغیب گردند. 
    معلمان هم مانند سایر افراد ممکن است دچار خستگی شوند ، کار ارزشمند معلم به دلایل بسیار با دیگر مشاغل تفاوتهایی دارد ؛ معلم در کلاس باید از دانش آموزان  ارزشیابی شفاهی و کتبی داشته ،  کلاس را مدیریت و اداره نماید ، سر و صدا و گرمی و سردی  را تحمل کند، واکنش دانش آموزان  را نسبت به تشویق و تنبیه های احتمالی زیر نظر بگیرد ، محبت بورزد، عواطف مختلف از خود بروز دهد، در آن واحد با چندین نفر با وجود تفاوتهای فردی آشکار ، سر و کار دارد، به پرسشهای همه پاسخ دهد، از یادگیری تک تک دانش آموزان  اطمینان حاصل کند ، به پیشرفتهای شاگردان توجه نموده و برای ارتقای سطح کیفی کلاس تلاش کند ،  آشتی دهد ، تشویق کند ، (به جای واژه تنبیه چه بنویسیم؟)  تنبیه کند ، ارتباط بین خود و والدین و مدرسه را ایجاد نماید،دل بسوزاند ، عشق بورزد ، هر دانش آموز را در فرایند آموزش و یادگیری سهیم کند ، دانش آموزان را به نوبه  مطرح کند ، اشکال بگیرد ، رفع اشکال کند ، قضاوت کند ، راهنمایی کند ، نمره دهد، بیش از دیگران مراقب اعمال خود باشد،پند و اندرز دهد و ...
    از طرف دیگر، دانش آموزان  هم مجبورند برای ساعاتی در کلاس نشسته ، مقررات و نظم را رعایت کنند، به پرسشهای معلم پاسخ گویند ، و هر کدام انتظار دارند در  جریان یاددهی و یادگیری  مشارکت داده شوند، سردی و گرمی و سر و صدای کلاس را تحمل کنند ، نسبت به فضای آزاد  منزل و حیاط مدرسه ، از جنب و جوش  خود بکاهند  و ...
    معلم باید حواس کلیه دانش آموزان را هنگام تدریس به خود جلب نماید ، از انتقال صحیح اطلاعات به دانش آموز اطمینان یافته و نکات لازم در شیوه های تدریس خود را مد نظر قرار داده و برای موثر بودن تلاش خود ، همواره به ارزیابی روش خود و میزان یادگیری دانش آموزان بپردازد ، انتظارات مدرسه و  خانواده را در مورد دانش آموزان در حد ممکن بر آورده سازد و ...
       
    مجموعه موارد بالا و صدها مورد فعالیتهای دیگر معلم در کلاس ، می تواند خستگی  وی را به دنبال داشته باشد ...  اما برخی عوامل موثر بر افزایش خستگی معلمان در کلاس چیست ؟

پ.ن:معلمی شغل نیست . عشق است . ذوق است .ایثار و فداکاریست . اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست ، بر تو مبارک باد . 
استاد شهید،مرتضی مطهری

                                                 


موضوعات مرتبط: راهکار
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 28 فروردین1392 ] [ 22:2 ] [ سارا سادات حسینی ]

اغلب بچه ها دوست دارند در کارهایی مثل تزیین سفره هفت سین مشارکت داشته باشند، خوب است که  آشنا کردن آن ها با آداب و رسوم عید نوروز را در عمل و با درست کردن کاردستی انجام دهیم.  اگر به دنبال ایده های جالب از انواع تزیینات تخم مرغ های سفره هفت سبن هستید، در این نوشته، ایده های بکر و جدیدی برای تزیین تخم مرغ های سفره هفت سین ارائه شده است.

در این نوشته ده مدل از تزیین و رنگامیزی تخم مرغ هفت سین به شکلهای فانتزی مانند آدم، غول! ، حیواناتی مثل خرگوش، سگ، جوجه و تزیین پازلی آمده است. از این طرح ها برای تزیین تخم مرغ هفت با بچه ها در منزل ، مهد کودک و مدرسه  و یا به عنوان عیدی به مهمانان کوچک می توانید استفاده نمایید.

در تصویر بالا، تخم مرغ ها به شکل آدمک دختر و پسر در آمده است. برای این کار به رول / لوله داخل دستمال کاغذی، مقوا ، کاموا، چسب و قیچی نیازدارید.

پ.ن:سال نو  مبارک...


موضوعات مرتبط: روش تدریس، راهکار، متفرقه
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 17 اسفند1391 ] [ 11:3 ] [ سارا سادات حسینی ]

 چند روز دیگرعاشورای امام حسین  (ع) است. شما قطعا  از همین حالا داغدار عزیز زهرا (ع) هستید . پس تسلیت مرا بپذیرید .حالا برای اینکه کودک و نوجوان شما هم به شما تاسی کند چه کرده اید؟ بیایید با هم کارهایی را که می شود انجام داد تا کودکمان  امام (ع) را بشناسد و به او مهر بورزد را مرور کنیم 

لطفا تا روز عاشورا:

1.       با كودك خود  در این رابطه  گفتگو كنيد . 
-   امام حسین کودکان را بسيار  دوست داشت . او بسیار مهربان بود . کودکان خودش و کودکان اقوام رابطه بسیار خوبی با ایشان داشتند.به دیدارش می رفتند. امام با آن ها بازی می کرد. با آن ها هم غذا می شد و.....
- امام حسین برای این که کارهای خوب را به مردم یاد بدهد و آن ها را از کار های بد بر حذر دارد به دعوت مردم کوفه راهی این سفر شد (وصیت امام به برادرش محمد حنفیه )
-پدر بزرگوار ش حضرت امام علی (عليه‌السلام) و مادرش حضرت زهرا(سلام‌الله عليها) مي‌باشد . فرزندانش نیز با او به کربلا سفر کردند. درباره کودکان عاشورا با کودک خود گفتگو کنید. فعلا نیاز نیست صحنه ها را برای کودک به شکل واقعی باز کنید بلکه می توانید از نماد ها استفاده کنید.

2.  برای کودک طبل کوچکی یا زنجیرهای کوچک مخصوص زنجیر زنی ، بیرق های کوچک و... بخرید (این کار حس تشخص طلبی کودک را ارضاء خواهد کرد. همچنین احساس تعلق به گروه های خاص را هم در دوره ای از کودکی یعنی حدود ۵ و۶ سالگی وجود دارد و هم در نوجوانی یعنی حدود سنینی راهنمایی و اوایل دبیرستان)

3. حتي الامكان با كودك خود درمراسم و مجالس ويژه اين روز ها شركت كنيد.مواظب باشید کودک در مجالس خسته نشود. اگر این مجالس ویژه کودکان برگزار شود بسیار جذاب تر خواهد بود .

4. اگر در شهر یا در نزدیکی شهر شما امامزاده اي وجود دارد حتي‌الامكان كودك را به زيارت ببريد. سعی کنید این زیارت و حضور کودک در صحن و سرای امام زاده برایش خوش خاطره باشد. برای او خوراکی های دلخواه همراه ببرید. اگر بتوانید با اقوام هماهنگ کنید و کودک دوستانش را هم در کنار خود داشته باشد بسیار بهتر است

5. حتي‌الامكان در این روز ها به رفتار خود دقت بیشتری مبذول دارید. منکر را ترک و معروف را انجام دهید.یعنی به هدف اصلی قیام امام توجه داشته باشید(نشان دادن عملی پیروی از امام (ع)).

6. اندوه خود را با کودک در میان بگذارید و به او یاد آوری کنید که نگران جایگاه خود نباشد(گریه و بی تابی والدین کودک را نگران می کند.او گمان می کند باعث ناراحتی شما شده و این گمان ممکن است احساس امنیت او را بر هم بزند).

7. در مقابل تباکی های کودکان حساس باشید وآن ها را به بهترین نحو تشویق کنید.

8.از خطاهاي كودك در اين روز با گوشزد كردن عظمت و صفات امام به خصوص علاقه و رعایت کودکان توسط ایشان چشم‌پوشي كنيد. بگذارید او لذت و اهمیت این صفت را در ارتباط با دیگران درک کند. و به شکل عملی با مهربانی امام عزیز آشنا شود. این کار را می توانید به بهانه نام کودک اگر نام او حسین یا ... است نیز انجام دهید. اجازه بدهید کودک از داشتن این نام لذت ببرد و در سایه این نام احساس امنیت و آرامش کند .   

  با انجام این کارها میتوانید امید وار باشید که کودک شما امام حسین (ع) را دوست بدارد. به او احترام بگذارد و در مشکلات از او استمداد بجوید ان شاء الله.


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، شناخت کودک، تربیت دینی، راهکار
[ سه شنبه 30 آبان1391 ] [ 19:41 ] [ سارا سادات حسینی ]

روانشناسی دیکته نویسی 

با تاکید بر درمان مشکلات (دیکته نویسی) دانش آموزان مقطع ابتدایی

 مقدمه: املا بخشی از برنامه آموزشی است که در آن خلاقیت مطرح نیست بلکه تنها یک نمونه ویا ترتیب حروف آن مد نظر است.املای یک کلمه ...

 منبع:http://moshaver122.mihanblog.com


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، روش تدریس، راهکار
ادامه مطلب
[ شنبه 6 آبان1391 ] [ 22:6 ] [ سارا سادات حسینی ]

درمان مشکلات (خواندن )دانش آموزان 

خواندن یکی از پیشرفته ترین وپیچیده ترین تواناییهای ذهنی انسان است.خواندن یعنی ارتباط کلی فرد بایک سری اطلاعات سمبلیک (نمادین)که به جنبه بصری یادگیری ..........

 منبع:http://moshaver122.mihanblog.com


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، روش تدریس، راهکار
ادامه مطلب
[ شنبه 6 آبان1391 ] [ 22:2 ] [ سارا سادات حسینی ]

روانشناسی ریاضی

با تاکید بر (درمان مشکلات ریاضی دانش آموزان مقطع ابتدایی)

 

اصطلاح اختلال ریاضی در مورد دانش آموزانی بکار می رود که علیرغم داشتن هوش طبیعی،و سلامتی کامل در بینایی و شنوایی،در انجام مهارتهای محاسباتی ضعیف هستند. در این گروه کودکان نقص جدی در یادگیری مهارت های ریاضی از شناخت اعداد گرفته تا عملیات ریاضی و مسائل مربوط به ...........................................

منبع:http://gojagurt.blogfa.com/


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، روش تدریس، راهکار
ادامه مطلب
[ شنبه 6 آبان1391 ] [ 22:0 ] [ سارا سادات حسینی ]

 

۱) لباس هایی با پارچه نخی و سبک، بهترین لباس ها برای رفتن به مدرسه هستند.
۲) از کفش های نرم، راحت و سبک برای حضور در محل کارتان کمک بگیرید. اگر معلم ورزش هستید، کتانی های لژدار بهترین گزینه برای شما محسوب می شوند.

۳) بهتر است آقا معلم ها برای رفتن به کلاس کت وشلوارهای رسمی نپوشند. پوشیدن یک بلوز و شلوار ساده می تواند حس نزدیکی بیشتری را بین معلم و بچه ها به وجود بیاورد.
۴) اگر اصرار به پوشیدن کت دارید، کت های تک و کتان بپوشید.
۵) جور کردن رنگ کفش با کمربند، شلوار یا مانتو در آقایان و خانم های معلم برای بچه ها بسیار جذاب است.
۶) خانم های معلم می توانند رنگ مانتو و مقنعه خود را با هم ست کنند.
۷) استفاده از زیورآلات مختلف در کلاس درس، کار معقولی نیست. به دست کردن حلقه و ساعت کافی است.
۸) خانم معلم ها می توانند رنگ مقنعه را با شلوار و رنگ مانتو را با کفششان، هماهنگ کنند تا ظاهر مناسبی پیدا کنند.
۹) پوشیدن بلوز و شلوار های کتان با رنگ کرم یا سبز می تواند آقا معلم ها را خوش تیپ تر کند.
۱۰) در روزهایی که جلسه انجمن اولیا و مربیان دارید، لباس های رسمی و مرتب بپوشید. اگر از کمی عطر هم استفاده کنید که چه بهتر.
۱۱) بهتر است خانم معلم ها در روزهای سرد سال علاوه بر پالتو، مانتوی سبکی هم بپوشند تا در صورت نیاز، پالتویشان را درآورند که گرمای کلاس اذیتشان نکند.
۱۲) خانم های معلم به خصوص در روزهای امتحان نباید کفش های پاشنه دار بپوشند زیرا صدای تق وتق پاشنه این کفش ها در کلاس تمرکز بچه ها را به هم می ریزد.
۱۳) اگر کلاس درس تخته گچی دارد، برای پیشگیری از حساسیت های پوستی، یک جفت دستکش نخی همراه داشته باشید و سر کلاس آن را دستتان کنید.
۱۴) آرایش های تند و غلیظ و استفاده از لاک یا فرنچ ناخن اصلا برازنده یک خانم معلم نیست.
۱۵) بهتر است خانم معلم های میانسال برای برازنده تر شدن ظاهرشان از کیف و کفش های چرم و مانتو و شلوارهای کرپ استفاده کنند. 
۱۶) اگر در مناطق محروم یا قسمت هایی از شهر که مردم آنجا درآمد کمتری دارند، تدریس می کنید، بهتر است لباس ، کیف و کفش های گران قیمت نپوشید. ظاهری ساده و در عین حال مرتب و تمیز می تواند آراستگی تان را حفظ کند.
۱۷) اگر یکی از شاگردان شما، پدر، مادر یا یکی از نزدیکانش را از دست داد، برای نشان دادن احترامتان به او یکی، دو روز با لباس مشکی در کلاس درس حاضر شوید.
۱۸) خانم معلم های چادری می توانند زیر چادر مشکی شان روسری هایی با رنگ های روشن بپوشند.


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
[ چهارشنبه 29 شهریور1391 ] [ 12:55 ] [ سارا سادات حسینی ]

معلم‌ها به دلیل مشغله زیاد به ندرت فرصت پیدا می‌کنند تا درباره کارهایشان فکر کنند و این باعث می‌شود که نقاط ضعف و قوت خود را کم‌تر دریابند و در اصلاح روش خود کم‌تر موفق شوند.

برای کنترل کلاس باید ”‌کنترل تاکتیکی” داشت. کنترل تاکتیکی یعنی اینکه معلم دارای روش نظام‌مند و عملی برای مدیریت کلاس باشد و در آن بی‌نظمی و رفتار دانش‌آموز کم‌تر شود. هم‌چنین معلم باید آنچه که در درس ایجاد مشکل می‌کند را پیش‌بینی کند و برای رفع آن برنامه‌ریزی کند. معلم در کنترل کلاس باید توانایی جلب توجه کامل شاگردان را در کلاس درس و در هر لحظه و هرجا داشته باشد. مخاطب ما در این مباحث در وهله اول، معلمان تازه کار می‌باشند زیرااولین روز مدرسه برای معرفی خود، اهمیت به‌سزایی دارد و برای ایجاد اولین برداشت خوب، فرصت دومی وجود ندارد.

 برای داشتن سال تحصیلی مفید و هدفمند باید ”‌مرحله استقرار” به خوبی انجام شود. معلم از طریق ”‌مرحله استقرار” می‌تواند در مراحل اولیه کار در آغاز سال تحصیلی، ضوابط و مقررات خود را در کلاس درس تثبیت کند و باید برای مرحله استقرار قبل از تشکیل اولین جلسه درس برنامه‌ریزی کرد.

دلایل اهمیت اولین جلسه درس

- معلم صرف نظر از میزان تجربه، وقتی برای اولین بار جلو کلاسی می‌ایستد، نوعی فرهنگ یادگیری را ایجاد می‌کند که تا پایان رابطه کاری بین معلم و شاگرد تثبیت می‌شود و ادامه می‌یابد.

- اولین تصویری که فرد از خود در ذهن دیگران ایجاد می‌کند وی را ملزم می‌کند تا مطابق آن تصویر، عمل کند.

- اکثر شاگردان، 3 تا 10 دقیقه به معلم تازه وقت می‌دهند تا خود را نشان دهد و با احتمال کم‌تر، در قضاوت‌شان تغییر ایجاد می‌کنند.

- برای تسلط بر ذهن دانش‌آموز باید قبل از آن با رفتار خود به قلب او تسلط پیدا کرد.

- روز اول مدرسه در ایجاد نگرش دانش‌آموزان کلاس اول نسبت به مدرسه بسیار مهم است.

راهبردهایی که معلم‌ها برای روز اول باید در نظر بگیرند. این راهبردها به دو بخش، یکی راهبردهای کاملاً شخصی است و دیگری راهبردهای رفتاری می‌باشد.

راهبردهای شخصی:


- معلم‌ها در هر سن و تجربه باید روشن کنند که کیستند و چه اعتقادی دارند و چه انتظاری از شاگردان دارند.

- ثبات در نحوه معرفی خود به شاگردان حداقل تا وقتی که موقعیت‌شان در کلاس تثبیت شود، اهمیت دارد.


- با جستجو در اعماق روح خود، رفتارهای معلمی و آموزشی خود را بسنجید و برای ارزیابی خود به سؤال‌های زیر پاسخ دهید:

 1- آیا با حالتی مطمئن، هدفمند و با اعتماد به نفس وارد کلاس می‌شوید؟

2- آیا به هنگام سخن گفتن با دانش‌آموزان از ژست‌هایی حاکی از اعتماد به نفس استفاده می‌کنید؟ (آیا سر بالا، چانه کمی رو به پایین، شانه‌ها به سمت عقب و در وضعیتی راحت و مستحکم قرار دارد؟)

3- آیا از مکث‌های حاکی از تردید و دودلی و الفاظی مثل «ام» و «ا» اجتناب می‌کنید؟

4- آیا لحن قاطع و صریحی دارید؟ آیا زیر و بم صدایتان را برای جلب توجه شاگردان تغییر می‌دهید؟

5- آیا در کلاس طوری می‌ایستید که بتوانید همه کلاس را زیر نظر داشته باشید؟

6- آیا با شاگردان‌تان ارتباط کامل چشمی برقرار می‌کنید تا اولاً آنها را با درس درگیر کنید و ثانیاً مطمئن شوید که دارند کارشان را انجام می‌دهند و شیطنت و شلوغی نمی‌کنند؟

7- آیا از تکان دادن بیش از حد تنه و دست‌هایتان اجتناب می‌کنید؟ (این کار موجب می‌شود حواس شاگردان پرت شود.)

8- آیا به شاگردان لبخند میِ‌زنید؟

9- آیا رفتارهای آزاردهنده‌ای مثل بازی کردن با موهایتان، مشت کردن دست در شلوارتان و غیره دارید؟

10- آیا این حس را در شاگرد ایجاد می‌کنید که نسبت به آنچه می‌گویید از نظر علمی اشراف دارید؟

11- و آیا حوصله شاگردان را سر می‌برید؟

- بین میزان توانایی معلم در درک و کنترل احساساتش در اولین برخورد با شاگردان با کیفیت رابطه آینده آن ها، رابطه مستقیمی وجود دارد.

- ضعف‌های خود را بپذیرید، حتی معلمانی که در نظر دیگران تسلط بر کار خود دارند و دارای اعتماد به نفس هستند در درون خود چنین احساسی ندارند.

- ضعف‌های خود را به طور رسمی با معلم راهنمای یا به طور غیررسمی و خودمانی با همکاران در میان بگذارید تا از احساس تنها بودن و انزوا رها شوید.

- با احساس عدم کفایت خود مقابله کنید زیرا این احساسات موقتی است و کوتاهی در مقابله کردن با آن ها باعث از دست رفتن نظم و کنترل کلاس می‌شود.

برای اطمینان از قلب، معلمان تازه کار، احساسات بعضی از معلمان با تجربه در روز اول کلاس 20 تا 25 ساله را برای شما می‌آوریم تا بدانید که این احساسات طبیعی است.

- نگرانی از اینکه بچه‌ها قابل کنترل نباشند و کشمکش با آن ها در طول سال ادامه یابد و این مسأله باعث می‌شود که ضابطه‌مندی و مقرراتی بودن من می‌شود.

- در شب قبل از سال تحصیلی بدخواب می‌شوم و مکرراً از خواب می‌پرم و صبح زود بیدار می‌شوم.

- صبح روز اول مدرسه حالت مریضی دارم و به زور چیزی می‌خورم، با رسیدن به مدرسه حالم بدتر می‌شود و با ورود به کلاس، دهانم خشک می‌شود.

- در جلسات اول هرگز نمی‌نشینم برای این که با ابهت‌تر و ترسناک‌تر جلوه کنم.

- بچه‌ها را به هنگام ورود به کلاس ورانداز می‌کنم و به آنها تذکر می‌دهم که چه چیزی بیاورند و از رفتاری که انتظار دارم با آن ها صحبت می‌کنم.

- برای اینکه مبادا در روز اول دیر برسم، کابوس دارم و در پایان روز احساس خستگی می‌کنم و انرژی عصبی یک ماهه را در همان روز اول صرف می‌کنم.


- روز قبل از شروع سال تحصیلی عصبی می‌شوم و احساس عدم اعتماد به نفس برای شروع کار دارم.

- هنوز برای اولین بار با شاگردانم در کلاس که روبه رو می‌شوم احساس نگرانی و عدم اطمینان دارم.

- رفتن به کلاس جدید، تجربه‌ای دلهره‌آور است.

- در کلاس آرام نیستم تا اینکه اطمینان پیدا کنم از عهده کلاس برمی‌آیم.

این‌ها صحبت‌های بعضی از معلمان مجرب بود. پس وقتی که کار به این سختی است نمی‌توان بدون پیش‌بینی و برنامه‌ریزی در آن گام نهاد.

راهبردهای رفتاری:

1- دل قوی داشته باشید و به طور محکم و استوار برای موفقیت در کار کوشش کنید.

2- کار را به گونه‌ای شروع کنید که تا پایان سال ادامه یابد.

3- قبل از شروع جلسه اول از کلاس درس بازدید کنید تا مشکلات احتمالی (چراغ - پرده - تهویه - تجهیزات و...) را متوجه شوید.

 4- در بدو ورود به کلاس سلام کنید.

5- خود را معرفی کنید و در صورت لزوم نام خود را روی تخته بنویسید.

6- نام دانش‌آموزان را یاد بگیرید.

7- ژست‌های مثبت داشته باشید و لحن مطمئن در کلام داشته باشید.

8- با استفاده از فعالیت‌های یخ‌شکن (مثل ترتیب دادن یک بازی که در آن بچه‌ها خود را معرفی کنند)، دانش‌آموزان را مشتاق و آن ها را با هم آشنا کنید.

9- انتظارات خود را به روشنی و صریح اعلام کنید.

10- منطقی که پشت انتظاراتتان وجود دارد را برایشان توضیح دهید.

11- این مطالب را که فرآیند یاددهی - یادگیری عمدتاً بر مبنای مشارکت است برای آن ها تفهیم کنید.

 12- قرارداد حقوق و وظایف را از قبل تهیه کنید و به هر کدام از دانش‌آموزان نسخه‌ای بدهید تا امضا کنند و در پیش خود نگه‌دارند.

13- از تجربیات و قوانین معلمان دیگر اطلاع پیدا کنید.

14- قوانین در حد توان و متناسب با سن رشدی آن ها باشد.

15- قوانین کلاس را به صورت بزرگ نوشته و با تصاویر نشان دهید، تهیه این کار را می‌توانید به دانش‌آموزان محول کنید.

16- به قرارداد مرتباً مراجعه کرده و نکات آن را یادآوری کنید.

17- به شخصیت دانش‌آموزان احترام بگذارید.

18- با شاگردان در حد تعادل شوخی و مزاح داشته باشید و در این کار زیاده‌روی نکنید و هم‌چنین خشک و عبوس نباشید.

19- چگونگی رسیدگی با دانش‌آموزان مشکل‌دار را یاد بگیرید.

 برگرفته از وبلاگ یارمهربان


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
[ چهارشنبه 29 شهریور1391 ] [ 12:40 ] [ سارا سادات حسینی ]

طرز برخورد با دانش‌آموزان ناسازگار


1- اگر خود تحت‌ فشارهاي رواني ناشي از زندگي و كار قرار داريم و نمي‌توانيم رفتار وگفتار خود را كنترل كنيم، بهتراست پيش از انجام هركاري درباره دانش‌آموز به فكر روشي براي كنترل فشارهاي خود باشيم. تحقيقات نشان داده ‌است اگر مربيان بتوانند برخي رفتارهاي خود را تغيير دهند، فرمانبري كودك بيشتر خواهد شد.
2- نبايد افكار غلط و انحرافي درباره دانش‌آموز خود داشته باشيم. به طور مثال: «شاگردم اين كار را مي‌كند تا حرص مرا دربياورد يا او موجب تمام مشكلات در كلاس است.» چنين افكاري زمينه به‌وجود آمدن احساس بسيار بد را نسبت به آن دانش‌آموز مهيا مي‌كند و به طور يقين بر رفتار ما و او اثر منفي مي‌گذارد.
3- بايد از ارايه دستورات مبهم، كلي و تكراري اجتناب كنيم. براي مثال، به جاي اينكه بگوييم: «منظم باش»، شفاف و مشخص بگوييم كه از او چه مي‌خواهيم.
4 -به جاي سخنراني و بحث و جدل، بايد كوتاه و مؤثر بالحني محكم ولي در كمال آرامش به او گوشزد كنيم كه رفتارش در ما چه تأثيري گذاشته و اگر از اين رفتار خود دست برندارد، چه عاقبتي در انتظار اوست.
5 -بهتر است به ياد داشته باشيم که عاقبتي را براي او مشخص كنيم كه شدني و كوتاه‌مدت باشد. براي مثال نگوييم: «براي هميشه از اين كلاس خواهم رفت.»
6 -نبايد انجام دادن خواسته‌هايمان را وظيفه او بدانيم بلكه پس از انجام دادن دستوراتمان بايد او را با كلام و هداياي مورد علاقه تشويق کنيم.
7 -مي‌توانيم با مشاركت دانش‌آموزان فهرستي از مهم‌ترين قوانين در كلاس و مدرسه به ‌ترتيب اهميت و همراه با روش انجام دقيق آن تهيه كرده و پس از مشخص كردن نوع محروميت براي انجام ندادن‌شان، آن را با قاطعيت اجرا كنيم.
8 -بايد عوامل مشكل‌ساز را شناسايي و براي رفع آنها اقدام کنيم.
9 -به نيازهاي جسمي، عاطفي، رواني، اجتماعي، اقتصادي و... دانش‌آموزان بايد بيشتر توجه كنيم.
10-بايد سعي كنيم فرصتي را ايجاد كنيم تا دانش‌آموزان بتوانند نسبت به رفتارهاي نامناسب خود فكر كنند.
11-بهتر است که ارتباط مربيان و مسوولان مدرسه را با والدين بيش از پيش تقويت كنيم.
12-بايد از تنبيه ‌بدني به طور جدي خودداري کرده و درصورت نياز از محروم‌سازي‌هاي كوتاه‌مدت استفاده كنيم.
13-خوب است که براي شنيدن مسايل و مشكلات دانش‌آموزان وقت بگذاريم.
14-بهتر است از سرزنش و تحقير كردن و مقايسه‌ دانش‌آموزان به طور جدي خودداري كنيم.
15-بايد ضمن تقويت ابعاد معنوي در دانش‌آموزان،روشهاي آرامش‌دهي ديني را به آنها آموزش دهيم.
16-بايد علايم هشداردهنده خشم را به دانش‌آموزان آموزش دهيم تا بتوانند خشم خود را بهتر كنترل كنند.
17-بهتر است روش‌هاي «آرامش‌دهي» را به آنها آموزش دهيم، ازجمله (تنفس عميق، حرف زدن‌هاي مثبت باخود و...)
18-یكي از دلايل عصبانيت و ناراحتي دانش‌آموزان اين است كه نمي‌توانند احساسات خود را به درستي بيان كنند. مي‌توانيم با كمك عكس و فيلم و نقاشي انواع احساسات مانند خشم، ترس، شادي، غم و... را به آنها آموزش دهيم.
19-چون بسياري از ناسازگاري‌هاي دانش‌آموزان به دليل ناآشنايي مربيان و والدين با مهارت‌هاي زندگي است، توصيه مي‌شود مهارت‌هاي ارتباطي مانند گوش دادن، ابراز وجود، حل مسأله و تصميم‌گيري و ديگر مهارت‌هاي زندگي را خود بياموزيم و به دانش‌آموزان نيز آموزش دهيم.

20-درباره دانش‌آموزان بيش فعال علاوه بر موارد فوق، رعايت موارد زير تأكيد مي‌شود:
• دارو درماني مستمر زيرنظر روان‌پزشك كه ممكن است تا چند سال طول بكشد چرا كه با تشخيص و مراقبت درست، بيشتر آنان تا پايان دوره نوجواني درمان مي‌شوند.
• تأمين خواب مناسب شبانه به هر طريق ممكن، حتي با اعلام خاموشي براي تمامي اعضاي خانواده.
• پرهيز از خوردن قند و شكر، نوشابه گازدار، كاكائو، چيپس و پفك.
• آموزش والدين در زمينه‌ شيوه برخورد با آنها و شيوه‌ كمك كردن به فرزند بيش‌فعال‌شان در انجام كارهاي روزانه


موضوعات مرتبط: راهکار
[ دوشنبه 6 شهریور1391 ] [ 18:52 ] [ سارا سادات حسینی ]

اینترنت می تواند بخصوص در فصل تابستان مکانی گسترده برای کودکان باشد تا بیاموزند، سرگرم شوند، با دوستان مدرسه ای گپ بزنند، و با آسودگی خیال به مکاشفه بپردازند. اما درست همانند دنیای واقعی، وب هم می تواند برای کودکان خطرناک باشد. قبل از اینکه به کودکانتان اجازه دهید که بدون نظارت شما به اینترنت متصل شوند، یک سری از قوانین باید تعیین شوند.

اگر نمی دانید که از کجا آغاز کنید، در اینجا چندین ایده در مورد چیزهایی که باید با کودکانتان بحث کنید تا به آنها در مورد استفاده ایمن تر از اینترنت بیاموزید، آورده شده است.

۱- کودکانتان را تشویق کنید که تجارب اینترنتی خود را با شما سهیم شوند. همراه با کودکانتان از اینترنت لذت ببرید.

۲- به فرزندانتان بیاموزید که به غرایز خود اعتماد کنند. اگر در مورد چیزی احساس ناخوشایندی دارند، باید به شما درباره آن بگویند.

۳- اگر فرزندانتان به اتاق های گفتگو سر می زنند، از برنامه های پیام رسان فوری و بازی های ویدویی آنلاین استفاده می کنند، یا فعالیت های دیگری که به نامی برای مشخص کردن خودشان نیاز است، انجام می دهند، به آنها در انتخاب این نام کمک کنید و مطمئن شوید که این نام باعث افشاء هیچ اطلاعات شخصی درموردشان نمی شود.

۴- به فرزندانتان تأکید کنید که هرگز آدرستان، شماره تلفن یا سایر اطلاعات شخصی شامل جایی که به مدرسه می روند یا جایی که دوست دارند بازی کنند را ارسال نکنند.

۵- به کودکان بیاموزید که تفاوت بین درست و غلط در اینترنت همانی است که در دنیای واقعی وجود دارد.

۶- به کودکان بیاموزید که چگونه به دیگر استفاده کنندگان از اینترنت، احترام بگذارند. مطمئن شوید که آنها می دانند قواعد رفتار خوب فقط به دلیل اینکه پشت کامپیوتر هستند، تغییر نمی کند.

۷- به فرزندان تأکید کنید که به دارایی های دیگر کاربران احترام بگذارند. برایشان توضیح دهید که کپی های غیرقانونی از کارهای دیگران – مانند موسیقی، بازیهای تصویری و سایر برنامه ها- مانند دزدیدن آنان از یک فروشگاه است.

۸- به کودکان بگویید که هرگز نباید دوستان اینترنتی خود را شخصاً ملاقات کنند. توضیح دهید که دوستان اینترنتی ممکن است همانی که خود می گویند، نباشند.

۹- به کودکانتان بیاموزید که هرچه که می خوانند و می بینند، صحیح نیست. آنها را تشویق کنید که در مورد صحت مطالب اینترنت از شما سؤال کنند.

۱۰- فعالیت های اینترنتی کودکان خود را با نرم افزارهای پیشرفته کنترل کنید. کنترل های اینچنینی می توانند به شما در تصفیه کردن محتویات مضر، آگاهی از سایت هایی که کودکانتان سر می زنند و فهمیدن آنچه انجام می دهند، کمک کنند.

منبع: www.ircert.com


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 23 تیر1391 ] [ 14:16 ] [ سارا سادات حسینی ]

برای ایجاد نگرش موفقیت آمیز، از ده راز صحبت می شود که عبارتند از:

1. همیشه از خویش سؤالات مناسب بپرسید (خود ارزیابی).

2.خواسته های خود را هوشمندانه مطرح کنید.

3. به دنبال کارهایی باشید که شما را به سوی فعالیت های مثبت و بالنده بکشاند.

4. شور و هیجان را در زندگی تان گسترش دهید.

5. همیشه از انسان های دیگر بیاموزید. به قول پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله «انسان ها، معدن های طلا و نقره اند».

6. همیشه باور داشته باشید که غیر ممکن ها، ممکن خواهند شد.

7. سعی کنید با افراد موفق معاشرت داشته باشید.

8. مسئولیت پذیر باشید و انجام کارها را به عهده بگیرید.

9. زیاد فکر کنید.

10. معنویت را در زندگی تان جاری سازید؛ زیرا سرچشمه نگرش های مثبت، اتصال به معبود است؛ زیرا خداوند سرچشمه آرامش است.

تمام رازها و نیازها، پروازها، دروازه ها و آوازهای حقیقی و تعالی بخش، از خدا شروع و به خدا ختم می شوند.

خداوند یار و قرین جاودانه و جاودانه هاست و ما دانه ای در سرزمین و خانه الهی هستیم.

خداوند در همین حوالی است و حتی نزدیک تر از رگ گردن به ماست. هر وقت بخوانید، می آید و می ماند و می نوازد. او بهترین دوست انسان های موفقیت جوست. او بهترین آغاز، برای تغییر در نگرش هاست.
موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 19 خرداد1391 ] [ 21:37 ] [ سارا سادات حسینی ]

چهار جمله زیر، نگرش شما را برملا می کند و نوعی تست نگرش سنج باورها و عقاید روانی است:

1.هر گاه گرفتن تصمیم مهمی را دشوار یافتید، بدانید که علتش فقط یک چیز است و آن این که نگرش و تصور روشنی از ارزش های زندگی خود ندارید. به قول رابینز، «عادت کنید و تصمیم بگیرید».

2.هر گاه اجازه دادید که افراد منفی نگر، از سیاهی ها و شکست ها برای شما صحبت کنند، بدانید که نگرش شما نسبت به توانایی هایتان مخدوش است.

3.هر گاه کارهای نیمه تمام یا اصطلاحاً سرمایه گذاری های زخمی، مثل مطالعه ناقص و کار رها شده، دور و بر شما را پر کرده است، بدانید زمان تصمیم قاطع و تغییر نگرش است.

4.زمانی که احساس می کنید شادی های گم شده دارید، بدانید که ذهن به تاریکی ها گرایش دارد و باید عنصر تغییر را وارد کنید.

یک درخت هر چقدر هم که بزرگ باشد، با یک دانه آغاز می شود. طولانی ترین سفرها، فعالیت ها و مسیرها، با اولین قدم پایان می یابد.

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 19 خرداد1391 ] [ 21:26 ] [ سارا سادات حسینی ]

 -   كتاب هاي مفيد و سودمند را در مراسم صبحگاهي به دانش آموزان معرفي نمايید.

-    هنگام تدريس ، مطالب جالبي از كتاب ، مجله و ... را كه ارتباط بسيار نزديكي با درس دانش آموزان دارد ، برگزينید و همراه با درس به آن ها بگویيد و بعد از اين كه شاگردان احساس رضايت و كنجكاوي نمودند ، آن ها را به مطالعه ي بيشتر درباره ي آن موضوع تشويق كند.

-    از روش هاي تدريسي كه مي تواند دانش آموزان را به كتاب و كتابخواني علاقه مند کند(روش مباحثه اي ، روش پژوهش گروهي ، روش مطالعه ي مستقل و..) به طور كلي مي توان گفت روش تدريسي كه دانش آموزان را به كتابخانه و كاوش در دنيا ي اطرافش هدايت كند و آن ها را به كتابخواني و تحقيق بكشاند از بهترين و مناسب ترين روش هاي تدريس به شمار مي رود.

-    خانواده مي تواند الگو خوبي براي بچه ها در رابطه با مطالعه باشند. والدین آنها را به كتاب فروشي ها و نمايشگاه كتاب ببرندو برايشان كتاب بخرند و يا فرزند خودرابه عضويت يك كتابخانه عمومي در آورند تا بتواند كتابي را به امانت گرفته و بخواند. البته اين راهكار در صورتي مفيد مي باشد كه خود خانواده به مطالعه و كتاب اهميت دهند .

-    در مناسبت هاي مختلف و حتي به عنوان جايزه ، البته همراه با چيزهايي ديگر كه دانش آموزان به آن ها علاقه مند هستند ،كتاب اهدا نماييم.

-    دانش آموزان در كلاس داستان های کتاب را باز آفريني و همینطور قصه ها را به نمايش تبديل كنند تا روحيه كتاب خواني در آنها تقويت شود.

-    معلمان دلسوز بايد كتاب هاي غير درسي و مسائل زندگي را آنچنان به هم پيوند زنند كه انگيزه خواندن كتاب دانش آموزان را راهي كتابخانه كند.

-     براي مطالعه آزاد هفته اي يك ساعت كلاس درس خود را در كتابخانه مدرسه تشكيل دهيد.

-    قفسه كتاب وتابلويي براي اين كه كتابهاي تازه با موضوعات مختلف را به دانش آموزان معرفی کنید درکلاس نصب نماييد.

-     مسابقات کتابخوانی در مدرسه برگزار کنید.

-     به دانش آموزان سفارش كنید كه خواندني هاي مفيد را با يكديگر مبادله كنند.

-     ايجاد امكان نمايش و فروش كتاب هاي جالب در محيط مدرسه با مشاركت مراكز فرهنگي و ناشران شايسته با تخفيف ويژه باعث رونق مطالعه و كتاب خواني خواهد شد.

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 29 اردیبهشت1391 ] [ 11:32 ] [ سارا سادات حسینی ]

—دروغ گویی را نادیده نگیرید. نتیجه نشان داده است که اگر به آن توجه نشود دروغ های بزرگ تری خواهند گفت.

—سعی کنیدبه دلیل اصلی دروغگویی پی ببرید. دلایل مختلی در مورد دروغگویی وجود دارد. همه ی عواملی که باعث دروغگویی می شوند،به عنوان ابزاری هستندکه فرد دروغگو برای صیانت ازخودبه کار می برد. دانش آموزدروغگو معمولاً ازعزت نفس پایین برخوردار است.

—به کودک اعتماد به نفس بدهید.« تو مجبور نیستی واقعه را شرح بدهی. من می دانم که تو راست می گویی.»

—به جای توجه به دروغ های کوچک به رفتارهای مثبت کودک توجه کنید. او به تدریج دروغگویی را قطع خواهد کرد.

—می توانید از تکنیک«منصرف نمودن»استفاده کنید. بدین صورت در هنگامی که احساس می کنید دانش آمور یا کودک شما شروع به دروغگویی کرده است، به نوعی مسیر بحث را عوض کنید. برای مثال با قطع کردن حرف او بگویید:« ممکنه این کتاب را برایم بیاورید؟»

— به جای طرد نمودن چنین فردی با وی ارتباط مناسب برقرار کنید.

— قبول کنید که دروغ به مثابه ی «گریه کردن» برای درخواست کمک است.

—اگر پی بردید که علت دروغگویی خانواده است، به مشاوره با والدین بپردازید. در چنین شرایطی به اصلاح خانواده توجه کنید و در نیت و اخلاق و رفتارشان تغییر اساسی ایجاد کنید.   

—هیچ گاه این دانش آموزان رادروغگوخطاب نکنید وآنهارانادیده هم نگیرید.                                    

—تصور نکنید که هر چه این دانش آموز می گوید دروغ است.

—تنبیه و تهدید برای جلوگیری از تکرار دروغگویی اثرسوء دارد.    

—آموزش های اخلاقی ودینی ، به ویژه هم زمان با شروع دوره ی دبستان می تواند در جلوگیری از دروغگویی مؤثر باشد.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ یکشنبه 17 اردیبهشت1391 ] [ 18:43 ] [ سارا سادات حسینی ]

مردم فقط فكر حفاظت از فرزند خود هستند. اين كافي نيست بايد به كودك آموخت كه وقتي انسان بالغي ميشود از خود حفاظت كند . ضربه هاي سرنوشت را تحمل نمايد وفريب ثروت يا فقررا نخورد واگر لازم شود در يخهاي ايسلند يا صخره هاي سوزان مالت زندگي كند.

براي جلوگيري از مرگ ،او هرچه هم احتياط كند سرانجام روزي بايد بميرد . حال كه با مراقبتهايتان نميتوانيد مانع مرگ او شويد پس اين مراقبتها چه مفهومي دارد؟

بيش از آنچه در راه جلوگيري از مرگ او بكوشيد بايد هنر زندگي را به او بياموزيد.

 ژان ژاك روسو- اميل


موضوعات مرتبط: راهکار، متفرقه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 29 فروردین1391 ] [ 1:3 ] [ سارا سادات حسینی ]
 

 

- برگزاری جشن آغاز قرآن(حاملان قرآن-تزئین کلاس و درب کلاس-پخش نوار از قاریان معروف جهان  و کشور-اسپند-عود-اهدای هدیه،گلاب و ... تلاوت چند آیه توسط یکی از دانش آموزان-صحبت مدیر یا مربی پرورشی یا یکی از اولیا با ...مرتبط با قرآن کوتاه پذیرایی شیرینی و شکلات  

- اختصاص خانه نور(محفل نور) در صورت فراهم بودن شرایط (رحل–سی دی- تلویزیون-لوحه ها-ضبط- نوار-کشیدن عکسهای مرتبط با قرآن و جملات قصار از بزرگان و ائمه و پیامبر درباره قرآن-گلاب وعود و اسپند- قرآن های کامل برای پایه های بالاتر)

- اجرای طرح تصویری قرآن (تهیه و توزیع سی دی های قرآن ،تفکیک پایه بین دانش آموزان ، استفاده از افراد خیّر برای تقبل کردن وجه قرآن

- فراهم بودن ملزومات درس قرآن (راهنمای معلم – لوحه – نوار – ضبط سی دی و ...)-کیت قرآن

- اجرای نمایش و ایفای نقش داستان های قرآنی (استفاده از سی دی) یا بیان قصه با توجه به نکات قصه گویی (قبلا همکار چند بار قصه را خوانده باشد)

- استفاده از کتاب های مکمل قصه گویی (قصه های قرآنی در صورت وجود وقت و علاقه مندی بچه ها-کتاب معما های قرآنی)

- دانش آموزان یک نوار بر دارند و صدای خودشان را با توجه به سوره هایی که خوانده اند در آن ضبط کنند و بیاورند.

- تهیه نمودارهای قرآنی (حافظان قرآن – دوستان قرآن و... همراه با عکس – اسم یا ...)

- پرهیز از آموزش تجوید و قواعد سطح بالا (به همین میزان که در کتاب هست کافی است.%80 قواعد در پایه دوم آمده و %20 در پایه های دیگر.همین خوب است اگر دانش آموزی حروف و حرکات را بشناسد تنوین و تشدید و اتصالات و حروف نا خوانا را بداند می تواند قرآن بخواند و قرار نیست که من هر چه می دانم و اطلاعات دارم به او بدهم.


موضوعات مرتبط: تربیت دینی، روش تدریس، راهکار
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 26 بهمن1390 ] [ 13:8 ] [ سارا سادات حسینی ]

رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله فرمودند : «خدا رحمت كند كسي را كه در نيكي و

 نيكو كاري به فرزند خويش كمك كند» .

راوي حديث پرسيد : «چگونه فرزند خود را در نيكي ياري نمايد» ؟

حضرت در جواب چهار دستور داد :

 

1.     آنچه را كه كودك در توان داشته و انجام داده از او قبول كند .

2.     آنچه انجام آن براي كودك سنگين و طاقت فرساست از او نخواهد .

3.     او را به گناه و طغيان وادار نكند .

4.     به او دروغ نگويد و در مقابل او مرتكب اعمال احمقانه نشود.

 

هشدار : تحميل تكاليف سنگين و توقع بيش از طاقت ، سختگيري  و توقعات نادرست،كودك را

 به دروغگويي كشانده و اين خلق ناپسند را در او بيدار و پايدار ميسازد.


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، تربیت دینی، راهکار
[ پنجشنبه 20 بهمن1390 ] [ 22:9 ] [ سارا سادات حسینی ]
در خاطرات يكي از بزرگان آمده است: من و مادر بزرگم شبها در يك اتاق مي خوابيديم ، او هرروز قبل از طلوع خورشيد براي نمازصبح بيدار مي شد. پنج يا شش ساله بودم ،يكبار از خواب بيدار شدم و او را در حال نماز ديدم.

به من گفت : «وقتي كه براي نماز بيدار مي شوم تنهايم » . گفتم : « من كه پيش شما هستم ». گفت : « بله هستي اما خوابيده اي!»

آن روز قرار گذاشتيم كه من هم همراه او بيدار شوم و تا تمام شدن نماز مادر بزرگ كنارش بنشينم .

روز اول ذوق و شوق سحرخيزي ، بيدارم كرد و بيدار ماندم؛ اما خيلي زود تازگي كار از بين رفت و به چرت زدن افتادم .

از آن روز مادر بزرگ موقع نماز به مشتي تنقّلات ميهمانم ميكرد. چند هفته بعد باز خواب چيره شد و لذت شكم چراني را از بين برد. مادربزرگ گفت : « اگر با من تا سرحوض بيايي و آبي به سروصورتت بزني، هم خوابت مي پرد و هم سكه اي كاسب خواهي شد ».

حالا  بابت بيدار نشستن يك مشت تنقلات و بابت سروصورت شستن يك سكه مي گرفتم. چند روز كه گذشت ، مادر بزرگم گفت : « حالا كه تا كنار حوض مي آيي مثل من وضو بگير» و بعد هم گفت : « حالا كه وضو مي گيري ، مثل من نماز هم بخوان».

بعد كم كم تنقلات و سكه دادن تعطيل شد، اما سحر خيزي و نماز خواندن باقي ماند و تبديل به يك عادت و نياز شد.

برخي از نكات:

الف ) پيش از آنكه ناصح و پنددهنده باشيم بايد عمل كننده باشيم و آموزشهايمان عملي باشدتا موثر واقع شود. 

ب ) كودك در محيطي كه عادتهاي خوب در آن رايج است ، عادات خوب ميابد و پرسشهاي او در راستاي تحكيم اين عادات شكل مي گيرد .

ج ) پاسخ به پرسشهاي كودك بايد از ميزان درك و فهم او تجاوز نكند. مادربزرگ خردمند در برابر پرسش فرزند زادة خود از حس عاطفه كودك بهره مي گيرد و تنهايي اش را پيش مي كشد و از محسنات نماز خواندن سخن نمي گويد.

د ) انگيزه هاي كودك پي در پي تغيير مي كند، بايد انگيزه ها نو و بازسازي شود.

ه ) محبت بي دريغ ، همراه صبر و پشتكار و خردمندي و درايت ، انرژي لازم براي انجام مراحل مختلف يك فعاليت تربيتي را فراهم مي كند .

 و) فرصتهايي را كه به طور طبيعي براي آموزش پيش مي آيد غنيمت بشماريم. مادر بزرگ خردمند ازبيدار شدن اتفاقي كودك و مشاهده اعمالش جهت ترغيب او استفاده كرد.

بر گرفته از نشریه پیام سلامت


موضوعات مرتبط: شناخت کودک، داستان، راهکار
[ دوشنبه 17 بهمن1390 ] [ 16:13 ] [ سارا سادات حسینی ]

همه شما می دانید داشتن حافظه ی قوی برای ما معلمها ضروری است .به کار بستن مواردی که در این مطلب آمده است، به شما کمک می‌کند به خواسته‌ای که درباره پرورش هوش و حافظه‌تان دارید، برسید.
 

بازی کنید
برنامه‌های پرورش ذهن و بازی‌ها راه‌های خارق‌العاده‌ای هستند برای اینکه مغزتان را به چالش بکشید. سودوکو، جدول و بازی‌های الکتریکی همه آنها می‌توانند سرعت فعالیت مغز و حافظه‌تان را افزایش دهند. این بازی‌ها بر منطق دایره لغات و ریاضی و… تکیه دارند. آنها جنبه تفریحی هم دارند و شما می‌توانید روزانه اندکی از وقت خود را صرف آنها کنید و از آنها سود ببرید. البته روزانه فقط 15 دقیقه از وقتتان را به بازی اختصاص دهید نه بیشتر.


مدیتیشن یادتان نرود
مدیتیشن روزانه احتمالا بهترین کاری است که شما می‌توانید برای سلامت جسم و مغز و روانتان انجام دهید. مدیتیشن نه تنها باعث آرامش شما می‌شود بلکه باعث پرورش مغز هم خواهد شد. شما با به وجود آوردن حالت متفاوت روانی، مغزتان را به صورتی جدید و جذاب به کار می‌گیرید و این باعث بالا بردن فعالیت مغزی‌تان می‌شود.


 مغزتان را تغذیه کنید
مغزتان به چربی‌های مفید و سالم احتیاج دارد پس روی روغن ماهی سالمون، آجیل‌‌ها مانند گردو، روغن تخم کتان و روغن زیتون تمرکز و چربی‌های اشباع شده را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید.


داستان‌های خوبتان را بازگو کنید
خاطره‌ها و اتفاق‌هایی که برایتان افتاده‌اند را تفسیر کرده و آنها را بازگو کنید و لحظه‌هایتان را با دیگران سهیم شوید. تمرین کنید که داستان‌های جدید و قدیمی‌تان را به طوری دلچسب، تاثیرگذار و مفرح تعریف کنید.


تلویزیون‌ را خاموش کنید
افراد بالغ روزانه بیش از 4 ساعت را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند. تلویزیون می‌تواند جانشین روابط شود و روی سبک زندگی تاثیر بگذارد. تلویزیون را خاموش کنید و وقتتان را صرف تمرین‌های ورزشی برای بدن و مغزتان کنید و به ابعاد دیگر زندگی‌تان بپردازید.


مغز سالم در بدن سالم است
تمرین‌های ورزشی، تمرین‌های فوق‌العاده‌ای برای مغز نیز هستند. وقتی بدنتان را حرکت می‌دهید مغزتان باید یاد بگیرد که چگونه ماهیچه‌ها را هماهنگ کند، فاصله‌ها را تخمین بزند و تعادل را برقرار کند. تمرین‌های متفاوت و گوناگون انجام دهید تا مغزتان را به چالش بکشید.


 چیزهای متفاوت بخوانید
کتاب‌ها، قابل حمل و پر از شخصیت‌های جالب و اطلاعات و واقعیت‌های جذاب و نامتناهی هستند. در زمینه‌های متفاوت و گسترده مطالعه کنید.

اگر عادت دارید کتاب‌های تاریخی بخوانید، سعی کنید رمان‌های معاصر، کتاب‌های نویسنده‌های خارجی و کلاسیک را بخوانید. با این کار مغزتان را به کار می‌گیرید تا تصورات جدید و متفاوتی داشته باشد. همچنین با آشنایی با فرهنگ‌ها و مردمان جدید می‌توانید داستان‌های جالبی برای تعریف کردن داشته باشید.


مهارت جدیدی یاد بگیرید
یادگیری مهارت‌های جدید باعث می‌شود ناحیه‌های مختلفی از مغزتان به کار بیفتد. حافظه‌تان به کار می‌افتد شما حرکت‌های جدید یاد می‌گیرید و می‌توانید بین چیزهای مختلف رابطه برقرار کنید.

خواندن آثار ادبی، درست کردن غذا و ساختن هواپیما با خلال دندان همه این کارها مغز شما را به چالش می‌کشد و چیزی جدید برای فکر کردن به شما می‌دهد.


 تغییرات به وجود آورید
ما عادات‌ و دل‌مشغولی‌هایی داریم که می‌توانیم ساعت‌ها آنها را انجام دهیم ولی هرچه که انجام آن برای ما عادت شده است کمتر مغزمان را به فعالیت وا می‌دارد. برای اینکه واقعا مغزتان را جوان و پویا نگه دارید، آن را به چالش بکشید.

راهی را که هر روز به سوپرمارکت می‌روید عوض کنید. برای باز کردن در اتاقتان از دست دیگرتان استفاده کنید. دسرتان را قبل از غذا بخورید. همه اینها مغزتان را مجبور می‌کند تا بیدار شود و توجهی دوباره به مسایل داشته باشد.


مغزتان را پرورش دهید
برنامه‌ها و کتاب‌ها و وب‌سایت‌ها و در کل تحقیقات زیادی برای پرورش مغز وجود دارند که همه آنها بر 3 پایه اصلی: به یادآوری، تجسم کردن و تحلیل کردن بنا شده‌اند. هر روز مغزتان را روی این 3 اصل به کار گیرید تا در هر زمینه‌ای و هرچه بیشتر آماده شود.


 پ.ن: دوستان و همکاران گرامی بدلیل فرارسیدن امتحانات ترم دانشگاه چند هفته ای رو درگیر امتحانات هستم . امیدوارم منو از دعای خیرتون بی نصیب نگذارید.

 

 


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
[ جمعه 23 دی1390 ] [ 16:55 ] [ سارا سادات حسینی ]

بي شك مجموعه تحقيقات در حوزه روان شناسي تربيتي، تدريس، روان شناسي اجتماعي، ارتباطات و ... الگو بودن معلم براي دانش آموزان را مورد تأييد قرار مي دهند. بنابراين ، بر اين باوريم اگر مي خواهيم دانش آموزاني خلاق داشته باشيم بايد معلماني خلاق بود. پس در حرفه معلمي ، خودسازي خلاقيتي مقدم بر خلاق سازي يادگيرندگان است. 

 براي دست يابي به تفكر خلاق و خلاقيت، هر روز لحظاتي را به تنهايي و در خلوت به تفكر خلاق بپردازيد. موفقيت شما در رسيدن به تفكر خلاق بستگي به نحوه ي بهره گيري ذهنتان دارد. شما بايد بتوانيد ذهن خود را براي خلاقيت آسوده، نگهداريد. زماني را براي تفكر خلاق در نظر بگيريد، و به طور مرتب برنامه خود را پي گيري كنيد. بدين ترتيب مي توانيد روزانه اقدامات زير را انجام دهيد:

1-به يادداشت هاي خود مراجعه كنيد تا شايد در رابطه با مشكل امروز خود، به نكته ي مفيدي دست يابيد.

2-از همه يادداشت ها، فهرست ها، كاتالوگ ها و ... استفاده كنيد؛ با فراهم آوري مجموعه اي جامع واقعيت ها و اطلاعات در يك زمينه خاص، ذهن شما براي تحليل و تفكر فعال تر مي شود.

3-در زمان ها و اوقاتي كه براي تفكر خلاق درنظر آورده ايد به انديشه ورزي بپردازيد. و در پي پيدا كردن حال و حوصله نباشيد و منتظر نباشيد كه راه حل درستي به يك باره به شما الهام خواهد شد. مطابق برنامه به تفكر بپردازيد و به ياد داشته باشيد كه موفقيت شما در عمل به برنامه تنظيمي است.

4-اگر در يك روز نتوانستيد به تفكر خلاق درباره ي مسايل خود بپردازديد، تسليم نشويد. در چنين مواقعي پياده روي كنيد، قدم بزنيد يا كار ديگري انجام دهيد كه نياز به فكر كردن نداشته باشد . پس از انجام اين فعاليت ها، مجدداً درباره ي راه حل مشكل خود يا درباره ي طرح جديد براي كار به تفكر خلاق بپردازيد. پي گيري اين عمل شما را در دست يابي به راه حل خلاقانه ياري خواهد كرد.

5-در هر يك از جلساتي روزانه براي تفكر خلاق تخصيص داده ايد، هر بار يك سؤال مشخص طرح كنيد. سپس، تلاش كنيد انديشه هاي مهم را به ايده هاي روشن تبديل كنيد. به فكر باشيد كه مسئله را دقيق تر و عيني تر سازيد. زيرا مسائل دقيق و عيني راه حل هاي عيني و دور از ابهام مي طلبند.

6-براي رسيدن به جواب و پيدا كردن راه حل ها براي خودتان محدوده زماني در نظر بگيريد.

7-تا آنجا كه مي توانيد راه حل هاي بيشتري را براي مشكل خود به ذهن آوريد و سپس اين راه حل ها را يادداشت كنيد.

8-راه حل هاي گوناگوني را كه انديشيده ايد با هم ادغام كنيد تا راه حل هاي اساسي تري بيابيد.

9-وقتي به حل مشكل فكر مي كنيد اجازه دهيد هر راه حل كه به ذهنتان مي رسد، ظهور يابد و شما آن را يادداشت كنيد. وقتي در حال انديشه سازي يا توليد ايده و راه حل هستيد به هيچ وجه به قضاوت و داوري نپردازيد.

10-   براي حل مشكل مورد نظر خود، ابتدا همه واقعيت هاي مثبت مرتبط با آن را جمع آوري كنيد، سپس اطلاعاتي را كه در مقدمات كار، گرد آورده ايد به آن اضافه كنيد و در نهايت تخيل خود را كار گيريد تا در انتظار نتايج شگرف آن باشيد.

11- موقعی که احساس كرديد به قدر كافي اطلاعات مناسب گردآوري كرده ايد، مي توانيد به ارزشيابي بپردازيد. وقتي به اين مرحله رسيديد، اطمينان داشته باشيد كه به مرحله ارزشيابي يا مرحله ي چهارم از تفكرخلاق دست يافته ايد. با نقد و داوري راه حل هاي كارساز و اثر گذار را برگزينيد و باقي راه حل ها را حفظ كنيد.

12-   اگر نسبت به ارزش برنامه يا انديشه هاي خود اطمينان كافي نداريد، از ديگران بخواهيد در نقد و ارزشيابي آنها به شما ياري كنند. از اين طريق هم مي توانيد برنامه ي كار تفكر خلاق خود را مورد ارزشيابي و قضاوت قرار دهيد.

با مراجعه به سایتهای زیر میتوانید به پرورش خلاقیت خود و دانش آموزانتان کمک کنید.

سایت فکر نو،سایت خلاقیت نو آوری و کار آفرینی

 

Home

اولین سایت جامع خلاقیت

زمانیکه خود را فردی خلاق یافتید برای پرورش خلاقیت دانش آموزانتان به ادامه مطلب مراجعه بفرمائید!


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
ادامه مطلب
[ جمعه 9 دی1390 ] [ 14:10 ] [ سارا سادات حسینی ]
1) استخراج كلمات دشوار و مرتب كردن آنها به ترتیب حروف الفبا


2) هر گروه یك متن املاء با كمك تمام اعضای گروه خود می نویسد و معلم املای همه گروهها را جمع آوری كرده و می خواند سپس یا بهترین دیكته به كل كلاس گفته می شود و یا از هر گروه یك پاراگراف انتخاب كرده و دیكته تلفیقی تهیه كرده و به كل كلاس، دیكته می گوییم. در این صورت متن دیكته را بچه ها انتخاب كرده اند.


3) دانش آموزان را گروه بندی می كنیم و سپس هر گروه متن دیكته ای را می نویسد و برای گروه دیگر می خواند تا آن گروه بنویسد. دیكته گروه به گروه نام دیگر این دیكته است.

۴) در مواقعی كه شاگردی ضعیف است و در املا پیشرفت چندانی ندارد، می توان دانش آموز ضعیف را كنار دانش اموزی قوی نشاند تا بعضی از لغات را كه برایش مشكل است، با مشورت بنویسد. در نتیجه دانش آموز ضعیف، هم آن لغت را به خوبی به ذهن می سپارد و هم با افت نمره به طور مكرر مواجه نمی شود. البته این روش نباید به طور تكراری و همیشگی باشد.


5) در هنگام تصحیح كردن املا، معلم صحیح لغات را نمی نویسد و دانش آموزان خودشان درست لغات را از كتاب پیدا می كنند و بعد معلم به آن املا نمره می دهد. یعنی، ابتدا دور كلمات اشتباه خط كشیده می شود و صحیح آن را بچه ها می نویسند و معلم به صحیح نوشتن آنها نمره می دهد.


6) روش دیگر این است كه معلم بهتر است متن دیكته را قبل از املا برای بچه ها بخواند، ولی بچه ها چیزی ننویسند و تنها گوش دهند.


7) بعد از املا باید متن مجددا خوانده شود، یعنی در هر املا كل متن باید سه بار خوانده شود.


8) در صورت دیگر املا، می توان شفاهی دیكته را خواند و بچه ها لغات مهم آن را هجی كنند و در هوا بنویسند.


9) نوع دیگر املا می تواند چنین باشد كه شاگرد پشت سری، كلمات را روی پشت فرد جلویی بنویسد و شاگرد جلویی از روش حركت انگشتی فرد عقبی بتواند لغات را بفهمد و بنویسد، كه این یك نوع بازی و املا است.


10) در روش دیگر به بچه ها گفته می شود كه روزنامه با خود به كلاس بیاورند و لغات را ببرند و از لغات بریده شده یك بند املا برای معلم درست كنند و بروی ورقه بچسبانند. این روش را می توان به صورت گروهی نیز انجام داد.


11) می توان متن املایی را به صورت پلی كپی بدون نقطه، بدون تشدید و یا به صورت لغات ناقص به دانش آموزان داد تا آنان در جای مناسب نقطه بگذارند یا تشدید قرار دهند و یا لغات ناقص را كامل كنند.


12) می توان دیكته را به صورت لغات صحیح و غلط در كنار هم قرار داد تا بچه ها كلمه غلط را خط بزنند.


13) روش دیگر املا می تواند به صورت تصویری باشد. یعنی، شكل را به دانش آموزان بدهیم تا آنان املای صحیح آن را بنویسند. (در پایه اول و دوم)


14) املای تقویت حافظه: بدین صورت كه معلم متنی را روی تخته می نویسد و سپس متن را برای دانش آموزان می خواند و سپس روی نوشته هایش روی تخته پرده می كشد و بچه ها باید هر آنچه از متن فهمیده اند بنویسند. سپس معلم پرده را از تخته بر می دارد و بچه ها متن خود را با متن تخته مقایسه می كنند و به خود امتیاز می دهند.


15) روش دیگر، می تواند استفاده از آینه باشد كه كلمات را برعكس بنویسیم و بچه ها با آینه درست آن را بنویسند و یا صحیح آن را بخوانند.


16) دیكته آبی: روش كار این است كه، بچه ها به صورت انفرادی یا گروهی با خود آب پاش به مدرسه می آورند و با آب دیكته را روی زمین می نویسند و گروهی نوشته های خود را تصحیح می كنند.


17) از روشهای موجود در تصحیح املا این است كه دانش آموزان با اشتباهات خود جمله بسازند و یا دیكته به صورت جمله سازی از لغات مهم درس باشد.


18) دانش آموزان كلمات مهم یا مشكل درس را روی پارچه بنویسند و سپس با خمیر یا نخ و سوزن كلمات را بسازند و یا بدوزند كه در این صورت هنر و بازی توامان می شوند. (یادگیری تلفیقی)


19) دانش آموزان از اشتباهات خود در املا كلمات هم خانواده، متضاد و یا هم معنا بنویسند.


20) برای آشنایی دانش آموزان با انواع صداها و لهجه ها در هنگام دیكته گفتن و از این كه بچه ها تنها به صدا و لحن معلم خود خو نگیرند، معلم می تواند از اطرافیان خود بخواهد تا متن املا را بر روی نوار بخوانند و صدای خود را ضبط كنند و سپس آن متن را به كلاس بیاورد و بچه ها از روی آن نوار دیكته بنویسند تا در هنگام ارزشیابی پایانی و یا هر زمان دیگر بچه ها دچار مشكل نشوند.


21) همكاران معلم می توانند در املاهای كلاسی جای خود را تعویض كنند و به بچه های كلاسهای دیگر املا بگویند تا بچه ها با انواع صداها و لحن و گویش در دیكته آشنا شوند


22) دانش آموزان می توانند به والدین خود دیكته بگویند و والدین در املای خود چند كلمه را اشتباه بنویسند تا بچه ها آنها را تصحیح كنند و به پدر و مادر خود نمره دهند.


23) بچه ها می توانند به معلم خود دیكته بگویند. هر گروه یك پاراگراف به معلم بگوید و در انتها گروهها ورقه معلم را تصحیح كنند و یا هر گروه پاراگراف مخصوص به خود را تصحیح كند.

۲۴) برای والدین بی سواد، فرزند می تواند صدای خود را ضبط كند و از روی صدای خود به خودش دیكته بگوید یعنی صدای ضبط شده ی خود را جایگزین صدای اولیای خود كه بی سواد هستند، نماید.


25) یكی دیگر از روش ها برای تصحیح املا این است كه میتوان املا را به بچه ها داد تا تصحیح كنند، ولی در نهایت نمره نهایی را معلم بدهد یا دانش آموزان تصحیح كننده با مداد كنار دفتر فرد، نمره بگذارند و بعد معلم نمره خود را با نمره ای كه دانش آموزان داده مقایسه كند.


26) معلم لغاتی را بروی مقوا می نویسد و مقوا را به تخته نصب می كند و زمان كوتاهی وقت می دهد تا دانش آموزان كلمات را به دقت نگاه كنند و سپس مقوا را جمع می كند. در اینجا بچه ها هر آن چه از لغات در ذهنشان مانده است را می نویسند و معلم لغات و كلمات آنان را تصحیح می كند تا دقت آنان سنجیده شود.


27) دانش آموزان املا را در هوا بنویسند و معلم در هوا تصحیح كنیم، نه با قلم بر روی كاغذ.


28) معلم می توان املا را بر روی چندین كارت بنویسد و این كارت ها را بین گروهها تقسیم كند تا تمام گروهها كارتها را ببینند و سپس كارتها را جمع كرده و از روی آنها دیكته بگوید.

لازم به تذكر است كه روش های املا كه به عنوان نمونه بیان گردید را نباید به عنوان روش واحد تلقی كرد، اگر هر روشی بیشتر از اندازه استفاده گردد، ارزش آموزشی خود را از دست می دهد. لذا اگر معلم بنا به ضرورت و در نظر گرفتن تنوع، روشهای متنوع املا را به كار گیرد نتیجه مفیدی عاید دانش آموزان خواهد شد.

منبع : http://daftare-mashgh.mihanblog.com


موضوعات مرتبط: روش تدریس، راهکار
[ چهارشنبه 16 آذر1390 ] [ 9:31 ] [ سارا سادات حسینی ]
 
      نوع اختلال: بی دقتی
      درصد فراوانی: 12
      رتبه: دوم
      مثال: نهنفته، عسبل، کندم، سیز
      علت: عدم تمرکز و توجه به صداها و شکل حروف هنگام نوشتن
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- دو تصویر مشابه که اختلالات جرئی با هم دارند در اختیار دانش‌آموزان گذشته
      تا اختلالات را پیدا کنند.
      2- کلمه‌ای را روی کارتی نوشته به طوری که یک از حروف یا دندانه‌های آن جا
      افتاده باشد و یا کلمه‌ی مورد نظر نقطه و دندانه‌ی اضافه داشته باشد.
      (مهربان، تنور) تا دانش‌آموز آن را اصلاح کند.
      3- برای تصحیح دیکته دانش‌آموزان دیگر از او کمک بگیریم.
       نوع اختلال: حافظه شنوایی
      درصد فراوانی: 20
      رتبه: اول
      مثال: جا انداختن کلمه در جمله
      علت: عدم دقت در خوب گوش دادن و عجله در هنگام نوشتن
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- تکرار جمله‌ای که در دیکته به کار برده شده، برای کل کلاس و جلب توجه همه.
      2- دانش‌آموزی که دچار این مشکل است در جایی بنشیند که نزدیک معلم باشد.
      3- از چنین دانش‌آموزی بخواهیم که جمله را برای بقیه دانش‌آموزان بخواند.
      نوع اختلال: حساسیت شنیداری
      درصد فراوانی: 6
      رتبه: هفتم
      مثال: پمبه (پنبه)، ژاله (جاله)
      علت: عدم حساسیت در شنیدن صداها
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- استفاده از نوار کاست و شنیدن انواع صداها و تشخیص نوع صدا
      2- ریختن انواع اشیا (برنج، لوبیا، سنگ و . . .) در قوطی‌های مجزا و به صدا
      در آوردن آن‌ها و تشخیص نوع شئ داخل قوطی
      3- پایین آوردن تن صدا توسط معلم به طوری که به سختی تشخیص داده شود.
       نوع اختلال: نارسا نویسی
      درصد فراوانی: 9
      رتبه: سوم
      مثال: رستم و سهراب نیستند
      علت: در دست گرفتن مداد به صورت نا مناسب، وضعیت قرار گرفتن نا مناسب کاغذ
      نسبت به بدن، صحیح نبودن جهت کاغذ، ضعیف بودن عضلات و کوچک بودن انگشتان دست
      (بیش از حد شل و یا سفت نگه داشتن قلم، دوربودن انگشت از سر مداد)
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- کشیدن خطوط به صورت دلخواه توسط دانش‌آموزان به وسیله‌ی روان نویس، وایت
      برد، گچ نرم.
      2- اصلاح نشستن کودک هنگام نوشتن تکالیف از نظر ارتفاع و موقعیت بن
      3- راست نگه داشتن دفتر به صورت زاویه قائمه هنگام نوشتن
      4- استفاده از مدادهای با قطر مناسب با توجه به وضعیت انگشتان او و
      تمرین‌هایی همچون ماساژ خمیر بازی، مچاله و بریدن کاغذهای باطله، بستن دکمه و
      زیبا و قفل و کلید
       نوع اختلال: موارد آموزشی
      درصد فراوانی: 8
      رتبه: چهارم
      مثال: شوده‌ام (شده‌ام)، خوروس (خروس)، خراک (خوراک)
      علت: آموزش نادرست آموزگار به ویژه تدریس (با ربط) و استثنا
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- برای تدریس ( اِ ربط) بازبانی ساده چند مثال می‌زنیم و از آن‌ها می‌پرسیم
      که بعد از شنیدن این کلمات منتظر کلمه‌ی دیگری هستید یا نه؟ اگر منتظر شنیدن
      کلمه‌ی دیگری هستند از ( اِ ربط) و اگر منتظر شنیدن کلمه‌‌ی دیگری نباشد از (
      ـه ه ) استفاده می‌کنیم مانند: مدادِ ، خانه
      2- نوشتن کلماتی که دارای ( اُ استثنا) هستند بر روی مقوا و نصب در جلوی دید
      آنها و تقویت حافظه بصری.
         نوع اختلال: حافظه توالی دیداری
      درصد فراوانی: 7
      رتبه: پنجم
      مثال: دادر (دارد)، آزرو (آرزو)
      علت: عدم توانایی یادآوری کلمات به همان ترتیبی که بوده است
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- نام بردن ترتیب صف دانش‌آموزان توسط دانش‌آموزی که این مشکل را دارد.
      2- انجام چند حرکت ورزشی توسط معلم و تکرار ترتیب آن ورزش‌ها توسط دانش‌آموز.
      3- نوشتن چند حرف روی مقوا و سپس یک فرصت کوتاه برای دیدن، به او می‌دهیم.
      دانش‌آموز به یاد می‌آورد، که از راست به چپ چه حروفی را دیده است. (ص هـ ر م
      ز)
      4- به جای حروف در تمرین بالا از کلمه استفاده شود. (مادر بهار باران سبز)
       نوع اختلال: حساسیت شنیداری
      درصد فراوانی: 6
      رتبه: هفتم
      مثال: پمبه (پنبه)، دمبال (دنبال)
      علت: عدم حساسیت در شنیدن صداها
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- استفاده از نوار کاست و شنیدن انواع صداها و تشخیص نوع صدا
      2- ریختن انواع اشیا (برنج، لوبیا، سنگ و . . .) در قوطی‌های مجزا و به صدا
      در آوردن آن‌ها و تشخیص نوع شئ داخل قوطی
      3- پایین آوردن تن صدا توسط معلم به طوری که به سختی تشخیص داده شود.
       نوع اختلال: حافظه دیداری
      درصد فراوانی: 7
      رتبه: پنجم
      مثال: اَمو (عمو)، سابون (صابون)
      علت: کودک قادر به خاطر آوردن تصویر کلمه نیست
      راهکار مناسب برای رفع اختلال:
      1- انجام بازی چه کسی یا چه چیزی در کلاس جا به جا شده است.
      2- ابتدا دو تصویر ساده را به کودک نشان می‌دهیم و پس از مخفی کردن تصویر از
      او می‌خواهیم که تصاویر را به یاد آورد. در مرحله‌‌ی بعد از سه تصویر و
      تصاویر مرکب و پیچیده‌تر استفاده می‌کنیم.
      3- تهیه کارت‌هایی به ابعاد 7 ‌‍در 5 سانتی‌متر و نوشتن چند کلمه که هم
      خانواده می‌باشند تا کودک برای چند روز از این کارت‌ها استفاده کند. مثلاً در
      جمله سازی و ساختن داستان و . . . (خاص مخصوص خصوصی)
      4- تهیه کارت‌هایی به ابعاد 7 در 5 سانتی‌متر و نوستن دو یا سه کلمه‌ای که
      کودک در آن‌ها دچار اشتباه می‌شود. این کارت‌ها نیز چند روز متوالی در اختیار
      وی قرار می‌گیرد و سپس تعویض می‌شود. مانند:صابون صبح عمو

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 2 آذر1390 ] [ 10:10 ] [ سارا سادات حسینی ]

فرشته بهشتی                 خیلی قشنگ نوشتی

حالا شدی باسواد             دل منم شده شاد

جَمعه چقدر حواست          دقیقه خیلی کارت

فرشته بهشتی                  تمیز و درست نوشتی

مشقت شده مرتب              ای کودک مودب

به مثل ماه تابان                   قشنگی و درخشان

سبد سبد گل یاس                زرنگ، توی کلاس

قایق روی دریا                      نوشته ای چه زیبا

ای کودک خیلی ناز                  مرا کردی سرافراز

دخترم (پسرم) زیبا نوشته         مثل گل نوشته

قشنگی چون کبوتر                  از همه هستی بهتر

باهوش و خوش بیانی               ای کودک ایرانی

قشنگ نوشتی و ناز              ای دختر (پسر) سر افراز

زنده باشی و سالم                تلاش بکن تو دائم

ای کودک مهربان                    دوستت دارم همچو جان

خورشید گرم و روشنی           همیشه در قلب منی

شکوفه های رنگ به رنگ         خسته نباشی، قشنگ

از تنبلی جدایی             ای هدیهء خدایی

کارت شده چه بهتر          ای گل من، تاج سر

فرشته بهشتی              امروز سریع نوشتی

یادت نره خط کشی          فردا حتما بکشی

برگه نَکَن دوباره               از دفتر بیچاره

ای گل ناز و خوشبو          بخوان درست از این رو

کار گروهی بدان               می کنه کارُ آسان

ای کودک بهشتی            کامل دقیق نوشتی

هستی دقیق پر تلاش       همیشه خنده رو باش

کودک خوب و نازی            واژه درست می سازی

پی برده ام به رازی            زیبا جمله می سازی

عقیدهء من اینه                کودک خوب همینه

خلاقی و مهربون              همیشه اینطور بمون

ماهی نوشت تو دریا         آفرین و مرحبا

آسمان پر ستاره               مشقت نظیر نداره

دانا و پر توانی                   ای کودک ایرانی

پسر (دختر) خوب و نازم      به دیکته ات می نازم

نون و پنیر و پسته              مشقت به دل نشسته

صد آفرین ای کودک             چه خوب نوشتی اردک

ای پسر (دختر) نازنین          بهت می گم آفرین

ای گل توی کلاس                زیبا هستی مثل یاس

بارون میاد ریز ریز                 اول بخوان بعد بنویس

یک گل شادابی تو               آفتاب و مهتابی تو

به مثل یک ستاره               نور از مشقت می باره

برف میاد دونه دونه               پسرم (دخترم) درس می خونه

با مشقی که نوشتی          تو لایق بهشتی 

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

بازخوردهای توصیفی در مورد دانش آموزان در حد انتظار 

فرزند خوبم، از خط زیبایت لذت بردم.

پسر نازم، هزار آفرین به تو که مشقت را زیبا نوشتی.

آفرین به تو که تکالیفت را بدون اشکال و کامل انجام دادی.

پسرم (دخترم) تحقیق شما جالب و خواندنی بود.

آفرین پسرم در نوشتن تکالیف دقت کامل داشتی.

*** 

بارون دونه دونه          مشقت شده نمونه

انار دونه دونه          نقاشیت شده نمونه

مورچه نوشت روی خاک          قشنگ نوشتی و پاک

پسر خوب و نازم          به دقتت می نازم

جمله های قشنگی          با واژه ها تو ساختی

درست خواندی تو قرآن          ای کودک مهربان

امروز کارت عالی بود          اشکالی در آن نبود

ای کودک مودب          دفترت هست مرتب

1، 2، 3، ستاره         کارت ایراد نداره

آفریدی افتخار          برای چندمین بار

کودک خوب و نازی          واژه درست می سازی

نون و پنیر و پسته          کارت به دل نشسته

پی برده ام به رازی          زیبا جمله می سازی

خلاقی و مهربون          همیشه اینطور بمون

به دوستت دادی یاری          عالی کردی همکاری

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com  

بازخوردهای توصیفی در مورد دانش آموزان نزدیک به انتظار 

پسر (دختر) خوبم، سعی کن جواب سوال ها را با دقت و خوانا بنویسی.

از اینکه رونویسی شما هر روز بهتر می شود خوشحالم.

تلاش شما قابل تقدیر است.

از اینکه اشتباهات قبلی را تکرار نکردی و کلمات را با دقت و درست نوشتی خوشحالم.

خوشحالم که خوش خط نوشتی ولی اگر دقت کنی، دندانه ها را جا نمی اندازی.

صد آفرین دختر (پسر) باهوشم، اگر کمی حواست را جمع می کردی تشدید ها را جا نمی انداختی.

از دیدن نقاشیت لذت بردم، اما سعی کن مرتب تر رنگ کنی.

از اینکه هر روز پیشرفت می کنی خوشحالم.

توانایی تو در دیکته بهتر شده، سعی کن اینطور بمانی.

امروز موفق شدی دیکته ات را بدون غلط بنویسی. بهتر است کلماتی که دور آنها را خط کشیده ام زیبا تر بنویسی.

تمرینات ریاض را درست حل کردی، فقط سعی کن اعداد را زیباتر بنویسی.

در نوشتن به معنای کلمه هم توجه کن.

دخترم (پسرم) سرکش یادت نره چون معنای کلمه عوض می شود.

*** 

گوشه برگه هایت     برگه های کتابت     چکار کنیم صاف بشه     قشنگ و زیبا بشه

 گلم باید بدونه     که خط های زمینه     می کنه کمکش تا     خطش بشه نمونه

نوشتی آرام و خوب          حالا شدی تو محبوب

کمی تلاش بیشتر          هستش برات مفیدتر

یادت نره خط کشی         فردا حتما بکشی

فرشته بهشتی              آخر وقت نوشتی؟

فرشته بهشتی             بی حوصله نوشتی؟

فرشته بهشتی            خسته بودی نوشتی؟

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com  

بازخوردهای توصیفی در مورد دانش آموزان نیازمند تلاش بیشتر 

پسرم (دخترم) در زمینه تفریق نیاز به تقویت داری.

فرزند گلم، در رونویسی فاصله و اندازه کلمات را رعایت کن.

با تمرین و روخوانی بیشتر در زمینه املا موفق خواهی شد.

با مطالعه کتاب های قصه و خواندن مجلات کودکان حتما در نوشتن انشا پیشرفت می کنی.

امروز خوب گوش ندادی، به همین دلیل کلمات را زیاد جا انداختی.

آفرین بر تو، پیشرفت خوبی کردی باز هم منتظر کارهای خوبت هستم.

به نظر میرسد در زمینه جمع (تفریق، ضرب و ...) مشکل داری امیدوارم با تلاشت شاهد موفقیت تو باشم.

*** 

کارهای بهترت رو          من به زودی ببینم

1،2،3،4                      دندونه ها رو بشمار

هر کاری وقتش خوبه          تو مدرسه یا خونه

درست بگو و رسا          جواب این سوال ها

دقت و سعی و تلاش          به اندازه داشته باش

 

برگرفته از وبلاگ دفتر مشق

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 25 آبان1390 ] [ 10:51 ] [ سارا سادات حسینی ]

تعريف بازخورد

بازخورد ( پس‌فرست، بازفرست، پس‌خور، پس‌خوراند، یا فیدبک) نوعی برگشت پیام ارتباطی است که در آن، گیرنده به طور عامدانه یا غیرعامدانه به پیام فرستنده واکنش نشان می‌دهد. این پیام‌ها، به فرستنده امکان می‌دهند تا وضعیت ارتباطی خود را با مخاطبانش ارزیابی کند.  

  بازخورد آموزشی در یک تعریف کلی و ساده  به معني  «بازگشت دادن » نتيجه‌ي عملکردهای دانش آموزان توسط محيط (معلم- فراگيران و خود فراگير) به وی مي‌باشد  .منظور ما از بازخورد همان بازخوردهای معلم  می باشد .بنابراین می توان گفت بازخورد عبارت است از:

 انعکاس یا ارائه یا عرضه ی نظر و عکس العمل یا  نظر و واكنش معلم نسبت به وضعيت يادگيري دانش آموز که به شکل کتبی و شفاهی( کلامی ) شامل صحبت ها و جمله های توصیفی منظوم و منثور معلم که در هر مرحله از فرايند یاد دهی – یادگیری از آن ها استفاده می شود .

 به واقع همان داوري های شناختی ، فراشناختی و عاطفی معلم است که دانش آموز با دریافت به هنگام آن ها ، اطلاعاتی در خصوص میزان پیشرفت و موقعیت خود به دست می آورد و در جهت  بهبود عملکرد خويش از آن ها يا ری می گیرد .

 بازخورد را به دو نوع مي توان  تقسیم نمود  ؛ که عبارتند از :

الف) بازخورد فرایندی( کلاسی )  

 ب) بازخورد پایانی    

  بازخوردهای فرا یندی ، همان بازخورهای توصیفی شناختی و  فرا شناختی است که معلم به منظور بهبود روش ها و نحوه ی یادگیری و آگاه شدن دانش آموز از قوت ها و ضعف های یادگیری مطالب و مباحث دروس مختلف به دانش آموز ارائه می نماید ؛ و دانش آموز با استفاده از این بازخورد های پيوسته، هدفمند ، متنوع ، توصيفی و ساده و قابلِ فهمِ معلم ، پی می برد که در چه وضعيتی قرار  دارد ؛ و چه فعاليت هایی را بايد انجام دهد. به عبارتی دیگر بازخورد ها باید به   گونه ای باشد که  کودک آنها را درک  کند و در او انگیزش لازم را به وجود آورد.

 براین اساس در بازخوردها ابتدا سعی کنیم اعتماد به نفس ، حس لياقت و داشتن كفايت در آنها رشد دهیم .یعنی این که  جملاتي كه به کار بگیریم که تاثیر مثبت خود را بر روان دانش آموز بگذارد . براي اين منظور بازخورهاي معلم  باید خالصانه و صادقانه  بيان شوند.

ويژگیهاي باز خوردهاي  فرآيندي

   1- در آنها نقاط قوت  دانش آموز، بزرگ نمایی شده

 2- نقاط ضعف دانش آموزان ، با احتیاط بیان گردیده

 3- رهنمود های عملی متناسب با تفاوت های فردی دانش آموز ، ارائه گردیده است  .

فرض کنید امروز نهار یا شام به خانه می روید و کسی که  مسوول تهیه غذا است  ضمن این که  تمام تلاش و کوشش و خلاقیت خود را درپخت غذا ، چیدن ميزه يا سفره و سرو غذا  و... اعمال نموده اما به هر دليلي مقدار نمک به کار رفته، بیش از حد مجاز بوده و غذا شور شده در این حالت چند بازخورد در نظر مي گيريد؟

1 – هیچ بازخوردی ندهیم و غذا را به قدر توان بخوریم  ( در این حالت هیچ گونه کمکی به بهبود غذا در نوبت های بعدی نکرده ایم و وضع بد موجود را تثبیت نموده ایم ).

 2- بازخوردی کلی و غیر راهگشا بدهیم  مثلا بگوییم « بیشتر دقت کن» ، «برای پخت مناسب ، غذا بیشتر تلاش کن» ، «این غذا با میل و ذائقه من نیست » و... که او نمی داند در چه چیزی دقت کند؟  و غذای مورد میل و ذائقه او کدام است؟ و چه ویژگی هایی را داراست؟ .

 3- تنها نقاط ضعف را ببینیم و بگوییم چه غذای شوری!، چرا اینقدر شور درست نموده اید؟چرا مواد را حرام کرده اید؟  و...( در این حالت  در آشپز حس گناه و ياس و دلسردي ايجاد كرده و انگيزه تلاش و كار بيشتر را در او كشته ايم چراكه توانايي هاي او را نديده ايم مثل اينكه دانش آموزي صد كلمه املا را نوشته و 20 كلمه اش غلط بوده و ما به او صفر داده ايم ! )

 4- نقاط قوت و قوت و قوت غذا و چینش سفره و استفاده از وسایل و ابزار و ملزومات مناسب را دیده و  نقاط ضعف ( شوری ) را با احتیاط بیان و  رهنمود های لازم را ارائه می نمایيم . به عبارتی  به او خواهيم

  گفت : چه غذای خوبی درست کرده ای و چه تزیینات قشنگی و چه سفره زیبایی و .... من دوست دارم نمك غذا كمتر از اين باشد . اگر نمک کمتری  در غذا بریزی بهتر است .

 معلم نباید به اهمیت  بازخوردهاي كه چاشني اصلي آنها  تشويق است غافل باشد اين دسته از بازخوردها در تضمین سلامت روان نقش  بی همتایی را داراست. 

  به عنوان نمونه  معلم وقتی می خواهد به نقاشی دانش آموز بازخورد دهد ، بهتراست بگوید : من رنگ آمیزی زیبای شما را مي پسندم.  

در بسياري از موارد ، بازخوردهای معلم باعث می گردد تا دانش آموزان به درستي يا نادرستي واكنش و عمل خود پی ببرند  .

 بنابراین منظور از  بازخورهاي مجاز عبارتند از هر بازخوردي كه خواندن ، شنیدن و حس کردن آن برای  دانش آموز انگیزانده  باشد . این نوع بازخورد ها  عموما ناظر بر موفقیت ها و پیشرفت های دانش آموز می باشد و او را به حركت و پويايي راهنما خواهد بود .

 مثال :

• دخترم املا ی درس .... را خوب نوشته ای برای برطرف شدن چند اشکال املا از روی خط اول تا چهارم درس, یکبار با دقت بنویس. تشدید کلمات را با مداد رنگی بنویس .

• از املا یی که نوشته ای ،راضیم . برای بهتر شدن املای بعدی ، با کلمات....... جمله بساز .  و...

 

باز خوردهاي فرآيندي از سه زاويه

 الف ) بازخورهاي فرايندي مجاز 

 ب)  بازخورهاي  مجاز با احتياط لازم

ج ) بازخورهاي غير مجاز

 بازخورهاي  فرايندي مجاز

 این دست بازخوردها به پیشرفت ها تأکید دارند و معلم کوچک ترین پیشرفت دانش آموز را  بزرگ کرده و او را تشویق می نماید به ویژه این شیوه برای دانش آموزان ضعیف نقش معجزه آسایی را داراست .

 مثلا دانش آموزی که به تعبیری عام شلوغ است و همواره مزاحمتی برای کلاس دارد همین که  در انجام تکلیفی یا ... هنجار کلاس را رعایت نمود، معلم نباید از این فرصت غفلت کند و سریع و به هنگام بازخورد دهد که مثلا  « افرین پسرم چه خوب و آرام تکلیفت را انجام میدهی  و.... منو خوشحال کردی ».

برای این که این رفتار در کودک بماند و تقویت شود  معلم این رفتار دانش آموز را برای دیگران نیز بازگو نماید . مثلا  برای مدیر مدرسه، اولیاء، همسالان دانش آموز و...

 

 بازخورهاي  مجاز با احتياط لازم

 بازخورهاي  مجاز با احتياط لازم، به دو دسته می توان تقسیم کرد .

 نخست بازخوردهایی است كه  معلم با آگاهی و دانش لازم نقاط ضعف دانش آموز را می شناسد و به زبانی ساده و قابل فهم ،راهنمایی های لازم را  به او ارئه می نماید  لیکن توانمندی های دانش آموز را چندان که در شیوه قبل ، توجه می کرد، مد نظر قرار نمی دهد اگر هم به آنها توجهی داشته باشد،  بسیار کم رنگ است.

مثال :

نیازمند آن است که ..... .

  درزمینه ی ..... به تقویت نیاز داری.

 به نظر می رسد در ..... مشکل داری.

 دوم بازخورهایی که در گروه بازخورهاي  مجاز قرار دارند لیکن معلم بدون توجه به جغرافیای بیان وبی آن که بررسی کند که این بازخورد  قدرت و توان انگیزشی  لازم را باخود همراه دارند یا خیر ، به تکرار ی  مکرر  توسط معلم پیوسته در هر فعالیتی تکرار می گردد  .

 مثال :

 معلم در هرفعالیتی  به دانش آموز بازخورد می دهد که :

 فرشته بهشتی املا رو خوب نوشتی

فرشته بهشتی تمرین رو خوب نوشتی

و...

 بازخورهاي غير مجاز

 بازخورهاي غير مجاز به دو دسته تقسیم می شوند.

  نخست این که   برخی از معلمین به اشتباه روی تکالیف و آزمون ها ی دانش آموزان به جای بازخوردهای توصیفی قابل فهم از مقیاس های رتبه ای (  مانند: در حد انتظار، نزدیک به انتظار ، نیاز به تلاش و آموزش بیشتر  یا خیلی خوب ، خوب ، قابل قبول  و نیاز به تلاش و آموزش بیشتر  و...)   استفاده می کنند . که پیداست این مقیاس ها جز در گزارش پیشرفت تحصیلی ( کارنامه ) و ابزارهای سنجش مشاهده ای ، استفاده از آنها  غير مجاز می باشد .

    دوم  آن دسته از بازخورها را غير مجاز گویند که منجر به ایجاد نگرش منفی و تنفر از مدرسه و باور به ناتوانی را در دانش آموز ایجاد می نمایند یا شنیدن و خواندن آنها  تهدید آمیز است  و...

 به عنوان نمونه :

 نمي تواني .......

  هميشه اشتباه مي كني ..........

قادر نيستي ..............

  تو هیچوقت نمی توانی ...

  چرا نمی توانی مثل  ... باشی!

  مشقی که نوشته ای، چرا اینقدر زشت است!

  بار اخرت باشد که ...

 انواع بازخوردهای فرایندی ( کلاسی )

1- بازخوردهای شفاهی

2- بازخوردهای کتبی

 3- بازخوردهای شفاهی – کتبی

 1 ) بازخورد فرایندی شفاهی

  بازخورد فرایندی شفاهی ،عبارتند از آن دسته از بازخوردهایی که از طریق شکل صورت ،لحن کلام ، زبان ایماء و اشاره و کلام ، یعنی صحبت‌ها و جمله‌های توصیفی منظوم و منثور شفاهي با زبان فارسی ، بومی و فارسی – بومی اطلاعاتی را به دانش آموزان منتقل می نماید .

 محاسن:

این دسته از بازخوردها که اگر به هنگام و قابل فهم ، و با در نظر داشتن تفاوت های فردی و احساسات دانش‌آموز،ارائه شوند بسیار سودمند است .چرا که معلم فورا می تواند تاثیر بازخورد خود را بر روی دانش آموزان مشاهده نماید .

 معايب:

مشکل این دسته از بازخوردها ، یکی این است که از آن جا که شفاهی  ارائه می گردند زود گذر می باشند و دیگر این که ، واکنش های ذهنی دانش آموزان در اثربخشی آنها تاثیر دارد .

   2  ) بازخورد فرایندی  کتبی:

  بازخورد فرایندی کتبی عبارتند از آن دسته از بازخوردهایی که در قالب نگارش جمـلات توصیفـی منظوم( اگر معلم ذوق شاعری دارد و می تواند جملات منظومی را بیافریند ) و منثور و ترسیـم نگاره ها بر روی آثار دانش‌آموزان درج می گردد .

 مورد استفاده :

همکاران معلم باید بدانند که از این دسته از بازخورد ها  ، تنها زمانی استفاده می کنند که معلم به تاثیر  بیشتراین نوع از بازخورد باور دارد ؛ به ویژه هر تصویر عینی از پیشرفت تحصیلی دانش آموز که در پوشه کار قرار خواهد گرفت حتما باید بازخورد کتبی معلم بر روی آن درج شده باشد .

 3 ) بازخورد فرایندی شفاهی – کتبی  :

    آنچه مهم است این است که معلم باید بازخوردهای خود را بر اساس یک چشم انداز روشن ، بدان معنا که به روشني مقصد یادگیری یادگیرندگان را ( اهداف یادگیری ) بشناسد و در نظر داشته باشد یعنی به واقع بداند دانش آموزان کجا قرار دارند و به کجا باید بروند  استوار سازد به گونه ای که هربازخورد معلم  بتواند دانش آموزان را در مسير درست اهداف و انتظارات آموزشی  راهنما  باشد . لذا معلم می تواند در صورت تشخیص خود و متناسب با دانش آموز مخاطب خود ،از ترکیبی از بازخورد شفاهی – کتبی کمک بگیرد .

 چه وقتی ،از چه نوع بازخوردي استفاده كنيم ؟

 بازخوردهای کتبی:  

 معلم وقتی از بازخوردهای کتبی  استفاده می کند که :

·         وقتي كه لازم است اولياء در جريان عملكرد دانش آموز قرار گيرند .

·          دانش آموزي اشكال جدي و اساسي در يك فعاليت دارد و معلم تشخیص می دهد با نوشتن بازخورد کتبی  تکلیف  اولیا در کمک به دانش آموز روشن می شود.

 ·         وقتي كه  نمونه فعالیت دانش آموز،  در پوشه کار ، قرار داده می شود

·         تلاش مهم یا برجسته ای انجام شده  و دانش آموز با مراجعه به آن  و مرور بازخورد معلم،  انگیزه ی تلاش و موفقیت  را در خود تقویت می نماید.

 بازخوردهای شفاهی :

 ·         زماني كه اطلاع خود دانش آموز از عملكردخویش  ، مد نظر باشد .

·         زماني كه دانش آموزان توانايي خواندن نوشته ها را ندارند .

·         براي دانش آموزان پايه اول به ويژه در اوايل سال تحصیلی  .

·         در مواردي كه ضرورتي براي ارائه به والدين وجود ندارد .

·         در صورتي كه  ثبت بازخورد ، به تشخیص معلم ،اهميت بالايي در سازماندهي نتايج عملكرد دانش آموز ندارند .

·         زمانی که معلم عملکرد دانش آموز را مشاهده می کندو نیاز به بازخورد فوری و به هنگام را احساس می کند . 

 نكته :

در ارائه هر نوع بازخوردی اعم از كتبي يا شفاهي تلاش شود ويژگي هاي مهم يك بازخورد موثر آموزشي رعايت شود .                        

 یعنی معلوم شود که : 

1)  دانش آموز چه وضعيتي دارد ؟و

2)  چگونه وضعيت خود را می تواند بهبود ببخشد ؟

 نکاتی که  باید در بازخوردهای فرایندی باید  مورد توجه قرار گیرد :

•  در بازخورد به شخصیت انسانی دانش آموز توجه شود و ، برای او احترام و اهمیت قائل باشیم. 

•  برای آنكه بازخوردی که می دهیم  سودمند باشد، خودمان  را به جای دانش آموز که گیرنده بازخود می باشد  قرار دهیم .

•  بازخورد  خود را با عبارت یا جمله ای که ناظر بر نقاط قوت، قوت و قوت دانش آموز است شروع نماییم و بعد با احتیاط و ظرافت نقاط ضعف را بیان نماییم .

•  سعی كنیم  بازخورد هایمان ، به بیان و توصیف رفتار بپردازیم  و از قضاوت و بر چسب زنی به دانش آموز خودداری كنیم .

•  در بازخوردها به رفتارهای اجتماعی ، از اثر رفتار دانش آموز بر احساس و رفتار خود ، یا دیگران بگوییم؛ و بر همین اساس بازخورد دهیم.

  به عنوان مثال، وقتی  می بینیم که دانش آموزی در رفتارهای اجتماعی خود ، خودخواهی خاصی و سلطه طلبی آزار دهنده ای دارد  به جای آنكه بگوییم "چقدر خود خواه و سلطه طلب هستی" بهتر است بگوییم "وقتی مرتباً به دوستانت دستور می دهی، آن ها به شدت ناراحت می شوند و احساس می كنند از رفتار آن ها داری سوء استفاده می كنی". 

•  در بازخورد ها، به طور اخص بر یك موضوع تمركز نماییم و از كلی گویی بپرهیزیم. 

•  به زمان بازخورد ها دقت كنید که به هنگام باشد .

 به عنوان مثال، چنانچه در سنجش مشاهده ای  دانش آموز  كلمات خود را می جود و شما چیزی از صحبت های او متوجه نمی شوید، بلافاصله به او بازخورد ندهید. بازخورد فوری، موجب ایجاد حالت تدافعی در او می گردد و چیزی جز یك نتیجه عكس عاید شما نخواهد شد.  بنابراین، بهتر است در یك فرصت به هنگام كه او صحبت های خود را به پایان برده است، به او بازخورد دهیم. 

•  با ایجاد یک فضای  پر از اعتماد متقابل  به دانش آموزان بیاموزیم که چنانچه رفتار دیگران تاثیری ( مثبت یا منفی )در شما بر جای گذاشته است، بازخورد دهید و از انباشته شدن احساسات منفی و مثبت در درون خود خودداری نمایند.

•  در ارائه بازخورد های شفاهی  توجه داشته باشیم به نشانه های تاثیر بازخورد خود توجه داشته باشیم .  مثلا فردی كه ابروهایش درهم است و بلافاصله مكان مورد نظر را ترك می كند، یا رنگ اش تغییر پیدا می کند یا ... طبعاً پذیرای بازخورد  ما نبوده  است . بنابراین، بازخورد ها متناسب با شخصیت و تفاوت های فردی آن ها باشد .

 

در بیان و نگارش بازخوردهای فرایندی ( کلاسی ) کتبی یا شفاهی بیایید  تمرین کنیم و بگوییم! و  نگوییم !!

بگوييم

نگوييم

قشنگ نيست

زشت است

خوب ننوشته ای   

بد نوشته ای

می توانی بهتر انجام بدهی

خیلی بد انجام دادی

با تجربه شده

شکست خورده

شاد و پر انرژي باشيد

خسته نباشيد

آسان نيست       

دشوار است

دوست ندارم

متنفرم

مساله دارد   

مشکل دارد

مي تواند

نمي تواند

بفرماييد

در خدمتم

طول مي کشد تا ياد بگيري

هيچ وقت ياد نمي گيري

خيلي پر تحرک است      

خيلي شيطان است

مساله را خودم حل ميکنم     

مساله به تو ربطي ندارد

آرام باش   

داد نزن

خدا سلامتي بده 

خدا بد نده

 نکته مهم :

•  بیان عبارات مثبت، انرژی کودکان را جهت انجام آنچه که از وی خواسته شده تقویت می کند و به عکس، عبارت منفی، واکنشهای تدافعی در آنان ایجاد می نماید.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 25 آبان1390 ] [ 10:47 ] [ سارا سادات حسینی ]
 

چگونه است که شاگردان بعضی از معلمان را جدی می‌گیرند و بعضی دیگر را نه؟

و چگونه است که بعضی از معلمان از یک کلاس شکایت دارند ولی بعضی دیگر این‌گونه نیستند؟

در اصل معلمان موفق کسانی هستند که پی برده‌اند که باید همه توانایی‌هایشان را در کار معلمی به کار گیرند، این توانایی‌ها چه هستند که معلم می‌تواند استفاده از آنها تأثیرگذار باشد.

در اینجا ما آنها را به شرح زیر معرفی می‌کنیم:

1- استفاده از زبان بدن

اداره کلاس

هنگام صحبت کردن با شخص یا گروهی، پیام ما علاوه بر آنچه می‌گوییم، از طریق چگونگی گفتن ما منتقل می‌شود.

براساس پژوهش‌ها 7٪ پیام از طریق کلام و واژه‌ها، 38٪ توسط آهنگ صدا و 55٪ توسط زبان بدن منتقل می‌شود.

هم‌چنین معلمانی که در ایجاد ارتباط غیرکلامی تبحر دارند، در انتقال دانش هم موفق‌تر هستند.

ژست شق و رق و باابهت این پیام را به دانش‌آموزان القا می‌کند که همه چیز در کنترل شما است و از طرفی هم می‌توانید بر کارهای بچه‌ ها نظارت کنید.

برای القای این‌که اعتماد به نفس دارید و در موضع ضعف و دفاع نیستید، سعی کنید دست ‌هایتان از دو طرف بدن آویخته باشد و حتی‌الامکان از حلقه کردن دست‌ها بر سینه اجتناب کنید.

2- طرز نشستن و ایستادن

در طرز نشستن و ایستادن خود پیام‌های قوی را به مخاطبین می‌فرستید و هم‌چنین در نشستن و ایستادن قدرتی نسبی نهفته است.

در مدرسه که معمولاً بچه‌ها باید بنشینند، ایستادن در کنار کسی که در حال نشستن است، ایجاد اقتدار می‌کند.

کار ساده‌ای مثل نشستن شما روی صندلی بزرگ می‌تواند در مورد توازن قوا در کلاس پیام نمادین خوبی باشد.

3- صمیمیت

گاهی یکی از بهترین شیوه‌های کنترل شاگردان ایجاد شرایطی است که بتوانید به آنها نزدیک شوید، به طوری که یکی از آنها محسوب شوید.

اداره کلاس

بعضی وقت‌ها خوب است از فرصتی استفاده کنید و کمی با شاگردان‌تان بنشینید. این کار حس هم‌پایه بودن را ایجاد می‌کند و شاگردان می‌توانند مستقیماً با شما تعامل برقرار کنند.

 

اگر برای رودررو قرار گرفتن با مخاطب کاملاً بدن خود را بچرخانید، گفت‌وگوی‌تان خودمانی و خصوصی‌تر می‌شود. هم‌چنین این کار نشانه آن خواهد بود که کاملاً به آن توجه دارید و بیشتر علاقه‌مندید که در این کار سهیم باشید.

برای شروع کلاس بهترین حالت یک احوال‌پرسی ساده با شاگردان است.

برای اشاره به یک دانش‌آموز، از انگشت استفاده نکنید زیرا احساس ترس و نگرانی ایجاد می‌کند بلکه از او فاصله بگیرید و مستقیم به او نگاه کنید و اگر لازم شد با دست کامل به او اشاره کنید.

از هر دو شیوه کنترل و اقتدار و جدی بودن و صمیمیت آگاه باشید و به تناسب از آنها استفاده کنید.

4- ارتباط چشمی

چیزی که باعث ناکامی بعضی از معلم‌ها می‌شود، اکراه آنها از ارتباط چشمی در هنگام بیان روش‌ها و ضوابط کلاس است. ارتباط چشمی برای درگیر کردن همه دانش‌آموزان به درس ضروری است.

نگاه به آرامی و باعلاقه به دانش‌آموزان، گفت‌وگوها را صمیمی‌تر می‌کند و آنها را درگیر درس می‌کند، این کار شبیه یک تعهد عاطفی و روانی است.

شاگردان از چشم‌های شما می‌خوانند که چقدر امنیت و اعتماد دارید، زیرا چشم‌ها میزان اعتماد به نفس شما را برملا می‌کند. حتی زمانی که حس درونی شما خلاف این مسأله بود، با این کار به حس اعتماد و امنیت تظاهر کنید.

5- لحن صدا

صدا همراه ژست بدنی مناسب و ارتباط چشمی ابزار بسیار مهمی در کنترل جمعی است.

معلمی که اوضاع را در کنترل ندارد، فریاد می‌کشد پس از آن اجتناب کنید.

صدای خیلی آرام یعنی نداشتن صلابت و در نتیجه کسی به صحبت شما توجه نمی‌کند.

لحن صدا باید محکم و دارای صلابت کافی باشد.

تمام شدن مبحثی از درس و شروع بحث جدید را با تغییر لحن صدا نشان دهید.

در تعیین تکلیف شاگردان، از لحن صریح و قوی استفاده کنید.

می‌توانید صدای خود را ضبط کنید تا از تأثیری که صدایتان ایجاد می‌کند، آگاه شوید.

6- وضع اندامی یا طرز نشستن و ایستادن

اهمیت و اعتبار گفته‌های‌تان را با وضع اندامی که به خود می‌گیرید، مشخص می‌کنید.

حرکات صریح و بی‌پروا، اعتماد به نفس را القا می‌کند، البته نباید غیرعادی باشد که عصبی بودن را نشان می‌دهد.

 

اداره کلاس

اگر به دست راست خود برای تأکید بر نکات درسی حرکت دهید باعث می‌شود که مخاطب در جریان ندریس دخیل شود.

کشیدن دست به طرف بدن، گرمی و خواست شما به شرکت همه بچه‌ها در درس را القا می‌کند.

 

برای اینکه آرامش را به شاگردان انتقال دهید باید پاها را روی هم نیندازید، دست را روی سینه گره نکنید، هنگام صحبت کردن کمی به جلو خم شوید.

ارزش لبخند را کم نگیرید، لبخند زدن و ارتباط چشمی مثبت و طولانی و حلقه نکردن دست‌ها، حس صمیمیت را القا می‌کند.

ژست‌های ناساز، پیام‌های معکوس می‌فرستند.

فشردن لب‌ها به هم، اجتناب از ارتباط چشمی، تکیه کردن به عقب و گره زدن دست‌ها، القا کننده وضعیت دفاعی است.

منبع:http://bodestan.blogfa.com


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 18 آبان1390 ] [ 10:51 ] [ سارا سادات حسینی ]

انگيزه ي شاگردان از پرسيدن

1- برقراري دوستي

 2-جلب توجه آموزگار وديگر شاگردان به خود

 3-براي به ستوه در آوردن آموزگار

4-براي اتلاف وقت

5-براي ميل به فهميدن و ....

هدف معلم از پرسش

1-براي به دست آوردن اطلاعات و تجربيات قبلي شاگردان

۲-براي به دست آوردن ايده نظر دانش آموزان

3-براي بيدار كردن انديشه ها4-براي كنترل كلاس

آموزگاران در پاسخ به پرسش ها باید سه مهارت زیر راداشته باشند:

1-آگاهي از انگيزه ي طرح پرسش

2-اطلاع از نوع پرسش مطرح شده

3-توانايي تغيير پرسش وتبديل آن به پرسش هاي قابل تحقيق

 پرسش های فلسفی (چرایی): معمولا شاگردان به دلیل عدم آشنایی با مفاهیم واصطلاحات پرسش هایی راکه باید با چه وچگونه مطرح شوند با چرا مطرح می کنند.

مثال: چرا این همه پرنده با اشکال مختلف وجود دارد؟

  راه حل: از دانش آموز پرسنده ی سوال توضیح خواسته شود به نحوی که سوال به چه وچگونه تغییر یابد.گاهی اوقات که پرسش ها واقعا فلسفی هستند پاسخ می دهیــم به راستی که خیلی جا لبه! ودر نها یت جرات نمی دانم است.

  پرسش های هیجانی:فراوان دیده می شود که شاگردان با دیدن پدیده ای به هیجان آمده وپرسش می کنند.

مثال: کودکی که لانه ی پرنده را از یک طرف دیده است هیجان زده شده درموردآن سوال می پرسد.

 راه حل:آموزگار در هیجان شاگردان مشارکت کند به نحوی که مشاهده ی پدیده و زمان آن را افزایش دهد چون افزایش مشاهده موجب افزایش مدت یاد گیری می شود. آیا طرف دیگر لانه را هم دیده ای؟

  پرسش های دارای پاسخ پیچیده:شاگردان بر اثر کنجکاوی پرسش هایی می کنند  که پــاسخ آن ها  به  طور  مستقیم در حــد درک و فهم شاگردان نیست و پاسخ به این نحو موجب می شود شاگرد فکر کند علوم پر از پاسخ های سخت و غیر قابل  فهم است در نتیجه کلاس و شاگردان غیر فعا ل می شوند.معلــمان در این مورد معمولا دو دستــه اند دستــه ای که پاســخ رامی دانند ودسته ای که نمی دانند در هر صورت قرار نیست به این قبیل  پرسش ها پاسخ مستقیم داده شود.

مثال:چرا آسمان آبی رنگ است؟

راه حل : معلم سوال را تغییر داده به شاگردان برمی گرداند و بهتر است طوری باشد که دانش آموز را به فعالیت وادار کند آیا می توانیم اتاقکی بسازیم که از دور درون آن آسمان آبی دیده شود؟

  پرسش برای فهمیدن نام وتعریف و ...:گاهی اوقات شاگردان پرسش هایی مطرح می کنند که برای نامیدن ناماشیا و تعریف پدیده ای است.

مثال: جنس تخم پرنده از چیست؟ یا نام یک سنگ که دانش آموزی آورده چیست؟

 راه حل:اگر آموزگار جواب را می داند بگوید در غیر این صورت بهتر است شاگردان نامگذاری کنند و نامی را که ویژگی شی  مورد نظر را دارد انتخاب کنند.

 پرسش های تحقیقی:پرسش های شاگردان به ندرت قابلیت تحقیق دارند وباتغییر پرسش آنها توسط معلم به این نوع پرسش تبدیل می شوند.

 توجه:در مورد این پرسش ها باید در نظر داشت که زمانی دانش آموز این گونه پرسش ها را مطرح می سازد که موضوع تدریس نشده است باید این پرسش ها را یاد داشت و در زمانش استفاده کرد.

  پرسش های خام:پرسش هایی هستند که واضح و آشکار نبوده وروشن نیستند ومرز بین تجربه ی قبلی وجدید را مشخص نمی کنند.

 مثال: میو ه های گیاهان چه تاثیری دارند؟

  پرسش های پخته:پرسش هایی هستند که جزییات را کاملا مشخص می کنند ومرز بین تجربیات قبلی و بعدی را مشخص می کنند وروشن و واضح هستند.

  مثال:فایده ی سبزیجات برای بدن چیست؟

 پرسش های بسته ی موضوع مدار:پرسش ها یی هستند که به دنبال پاسخ مشخصی هستند شاگردان از شکل پرسش متوجه قصد معلم شده واز ترس این که مبادا جواب بر خلاف خواسته ی او و کتاب باشد به سوال جواب نمی دهند وکلاس غیر فعال میشود.

 پرسش های باز فرد مدار:به ذنبال پاسخ مشخص نیستند وفقط می خواهند نظر شاگردان را به دست آورند شاگردان بدون نگرانی نظرات خود را بیان میکنند وکلاس فعال می شود این پرسشها با کلماتی مانند  به نظر شما  به عقیده ی شما  و.... قبیل مطرح می شوند.

مثال:به نظر شما چرا به قورباغه دوزیست می گویند؟یا چه اتفا قاتی درون سیب زمینی کاشته شده می افتد تا این که تبدیل به گیاه می شود؟

 پرسش هاي عددي : كه با چه قدر؟چه مدت؟و مانند آن شروع مي شوند؟

مثال:چه مدت طول ميكشد اتومبيل شما از تقطه ي آ به نقطه ي  ب برسد؟

پرسش هاي تمركز دهنده: وقتي دانش آموزان نسبت به بخشي از تدريس بي توجه باشند جهت جلب نظر انان از اين پرسش ها استفاده مي شود؟

مثال: مثلا اگر شاگردان به ذوب شدن يخ بي نوجه هستند،معلم مي پرسدبه نظر شما چه چيزس باعث مي شود يخ ذوب شود؟

پرسش هاي مقايسه اي : با چه تفاوت هايي وچه شباهت هايي آغاز مي شوند.

مثال: چه تفاوت ها وچه شباهت هايي بين گربه وسنگ وجود دارند؟

پرسش هاي كنشي :اين نوع پرسش ها منحر به فعاليت از سوي شاگردان مي شوند.

مثال : اگر به كرم خاكي نور بتابانيم چه اتفاق هايي مي افتد؟

پرسش هاي مسئله ساز : منجر به فعاليت شاگردان مي شود ولي عمق وتاثيرش بيشتر از پرسش هاي كنشي است وزماني در دانش آموزان مسئله ايجاد مي كند كه شاگردان  قبلا تجربياتي در مورد آن موضوع داشته باشند ودر زمان مناسب مطرح شوند؟

مثال: چه عاملي باعث شده است كه برخي از گياهان پژمرده شوند؟  يا از چه راه هايي    مي توانيم جوهر را در داخل لوله  به طرف بالا ببريم؟

پرسيدن از جسم:وقتي آموزگاران عزيز اجازه دهند شاگردان توانايي پرسش وپاسخ پيدا كنند ارتباط آن ها با محيط اطراف قويتر وبيشتر مي شود وهر چه سن كودك پايين تر باشد به دليل تجربيات كم بيشتربا ديدن هر پديده اي پرسش مي كند وبا دست كاري وبررسي عاملي كه باعث بُروز پرسش شده ، پاسخ رامي يابد كه به اصطلاح پرسيدن از جسم مي گويند.

مثال : دانش آموز با ديدن تخته سياه اين سوال در ذهنش ايجاد مي شود كه جنسش از چيست وبه سراغ آن مي رود.

منبع:

هارلن٬ وین. نگرشی نو برآموزش علوم تجربی. ترجمه ی شاهده ی سعیدی.- تهران:مدرسه٬ ۱۳۸۲.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 13 آبان1390 ] [ 13:46 ] [ سارا سادات حسینی ]

بگذارید با این حقیقت روبرو شویم، کنار آمدن با والدین بچه ها گاهی اوقات خیلی سخت است. اما کمی سیاست و دور‏اندیشی می تواند اوضاع را خیلی بهتر کند. مهارت های ارتباطی خوب در هر حرفه ای خیلی اهمیت دارد اما برای معلم موفق، این مهارت ها ضروری است. در این صفحه بعضی از مشکلات تکراری و الدین و معلم ها و راه حل هایی برای آنها را خواهید دید. امیدواریم که این راه حل ها برای شما هم مفید واقع شوند.

 

والدینی که در روز ملاقات خیلی مشتاق هستند

شما با دقت همه چیز را آماده کره اید. همه چیز منظم ومرتب است و خوب پیش می رود. اما هنوز شروع به حرف زدن نکرده اید که یک دست بالا می رود. شما با حوصله به سوال شخصی پدری درباره دخترش جواب می دهید. چند دقیقه بعد او دوباره سوال دیگری راجع به بچه خودش دارد. باز هم مودبانه جواب می دهید. به زودی دست های همه والدین بالا می‏رود تا درباره دخترشان بپرسند.

راه حل: کنترل جلسه را به دست بگیرید. به مادر یا پدر خیلی مشتاق یا نگران بگویید که او را درک می کنید اما وقت کم است و باید به مسائلی پرداخت که به درد همه بخورد و شما بعدا در یک جلسه خصوصی درباره بچه او حرف خواهید زد. به بقیه بگویید که سایرین هم می توانند از این امکان استفاده کنند. می توانید برنامه ملاقات ها یا شماره تلفنی در اختیار همه قرار دهید تا خیالشان راحت شود و بعد دوباره به موضوع اصلی برگردید و ادامه بدهید.

 

والدینی که می خواهند یادتان بدهند چطور درس بدهید

مادری تقاضای ملاقات کرده ولی نمی دانید می خواهد در چه موردی صحبت کند. بچه این مادر از لحاظ درسی و اجتماعی مشکل ندارد، برای همین اصلا حدسی نمی زنید. در روز ملاقات مادر مورد نظر وارد کلاس شده، می نشیند و شروع می کند به گفتن اینکه شما باید طور دیگری درس بدهید و برنامه تان نیاز به بهبود دارد!

راه حل: اول خوب گوش بدهید. تا ده بشمارید و یادتان باشد که شما حرفه ای هستید. حالت دفاعی نگیرید حتی اگر حس می کنید که توانایی کاریتان زیر سوال رفته است. قبل از هر دیداری با والدین طرح درس ها کتابهای معلم و اهداف پایه تان را آماده کنید. به والدین توضیح دهید که نحوه تدریس شما مطابق دستورالعملهای اینهاست. نشانشان بدهید که تحقیقات با نحوه تدریس شما موافق هستند. در آخر از آنها بخواهید موقع کارتان سر کلاس بیایند شاید اگر نحوه کار را ببیند، قانع شوند. اگر هیچ کدام از اینها کار نکرد، از مدیر بخواهید که کمکتان کند!

 

والدینی که هر روز در مدرسه هستند

درست مثل ساعت هر روز صبح! هر روز اصرار می کند که یک دقیقه از وقتتان را بگیرید اما البته بیشتر طول می کشد. موضوع حرفش مهم نیست اما حتما می خواهد حرف بزند.

راه حل: بگذارید بفهمد که شما به او توجه می کنید اما نمی توانید هر صبح این کار را بکنید. چند انتخاب برایش مطرح کنید و و روزها و ساعتهایی را که می توانید با او حرف بزنید به او اطلاع دهید. اگر آرام ولی محکم باشید، مشکل حل خواهد شد.

 

والدینی که هرگز درملاقات شرکت نمی کنند

 اهمیتی ندارد که چند بار نامه و دعوت نامه بفرستید، او هرگز شرکت نمی کند. شاید برای والدین به اندازه بچه نگران هستید. چه کار باید کرد؟

راه حل: تماس تلفنی راه حل فوری ای است. تا وقتی مستقیما با والدین حرف نزده اید، به تلفن کردن ادامه بدهید. از آنها بپرسید چه وقتی برای آمدن به مدرسه برایشان مناسب تر است. اگر از صبح تا شب کار می کردند، خواهش کنید وقت ناهارشان را به آمدن به مدرسه اختصاص بدهند. یا صبح زود شما را ببینند.

 

والدینی که فکر می کنند شما زیادی به بچه ها تکلیف می دهید

ناگهان به مدرسه می آید و راجع به تکالیف سر و صدا راه می اندازد.شکایت می کند که بچه اش حتی وقت خوابیدن هم ندارد. می گوید حتما شما کار خودتان را خوب انجام نمی دهید که بچه باید در خانه این همه کار کند. شما چه جوابی دارید؟

راه حل: هر چند باید به نگرانی آنها توجه کنید ولی الان وقتش نیست چون خیلی عصبانی هستند. به او بگویید خوشحال می شوید با او حرف بزنید ولی الان وقت مناسبی نیست. از او بخواهید شماره تلفنش را به شما بدهد تا در اسرع وقت با او تماس بگیرید ووقت ملاقات بگذارید. وقتی می خواهید ملاقات کنید از یک معلم دیگر یا مدیر یا مشاور مدرسه بخواهید حاضر باشند. توضیح بدهید که چرا و چقدر تکلیف می دهید. از والدین بخواهید ببینند که بچه چه زمانی به تکلیف اختصاص می دهد و آیا در تمام کردنش مشکل دارد که بیشتر از سایرین به تکلیف وقت اختصاص می دهد. اگر اینطور است سعی کنید دلایل این مشکل را پیدا کنید. برنامه ای تنظیم کنید که توانایی دانش آموزان را افزایش دهد. اگر مشکل هنوز باقی ماند با والدین برنامه کاری ای تنظیم کنید تا کارخانه را کنترل کنند و کمک کنند در وقت مناسب انجام شود.

 

والدینی که از نمره های فرزندانشان ناراحت هستند

روز بعد از کارنامه ها به شما زنگ می زند و با ناراحتی می گوید که فرزندش قبلا نمره های خوبی می گرفته اما الان افت کرده است. چه خبر است؟ چرا قبلا به من نگفتید؟

راه حل: نگذارید عصبانیت والدین شما را از کوره به در کند. همیشه لیست نمرات و کار پوشه بچه ها را دم دست داشته باشید و از روی آن و چیزهایی که در کلاس مشاهده کرده اید، جواب بدهید. شاید بچه تکالیفش را گم کرده باشد. به والدین ناراضی گوش بدهید و حرفشان را قطع نکنید. بعد سعی کنید برای حل مشکل با هم راه حلی پیدا کنید. شاید بهتر باشد نکاتی درباره درس خواندن یا منظم بودن تکالیف به والدین گوشزد کنید. به او یادآوری کنید که شما هم می خواهید بچه آنها موفق شود.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ دوشنبه 18 مهر1390 ] [ 18:11 ] [ سارا سادات حسینی ]
 

 

گروهی از بچه ها در نزدیکی دو ریل راه آهن، مشغول به بازی کردن بودند. یکی از این دو ریل قابل استفاده بود ولی آن دیگری غیرقابل استفاده. تنها یکی از بچه ها روی ریل خراب شروع به بازی کرد و پس از مدتی روی همان ریل غیرقابل استفاده خوابش برد.3 بچه دیگر هم پس از کمی بازی روی ریل سالم، همان جا خوابشان برد. قطار در حال آمدن بود ، و سوزن بان تنها می بایست تصمیم صحیحی بگیرد. سوزن بان می تواند مسیر قطار را تغییر داده و آن را به سمت ریل غیرقابل استفاده هدایت کند و  از این طریق جان 3 فرزند را نجات دهد و 1 کودک قربانی این تصمیم گردد و یا می تواند مسیر قطار را تغییر نداده و اجازه دهد که قطار به راه خود ادامه دهد.

سوال:

اگر شما به جای سوزن بان بودید در این زمان کوتاه و حساس چه نوع تصمیمی می گرفتید؟

بیشتر مردم ممکن است منحرف کردن مسیر قطار را برای نجات 3 کودک انتخاب کنند و 1 کودک را قربانی ماجرا بدانند که البته از نظر اخلاقی و عاطفی شاید تصمیم صحیح به نظر برسد اما از دیدگاه مدیریتی  چطور .... ؟

در این تصمیم، آن 1 کودک عاقل به خاطر دوستان نادان خود (3 کودک دیگر) که تصمیم گرفته بودند در آن مسیر اشتباه و خطرناک، بازی کنند، قربانی می شود.

 این نوع معضل هر روز در اطراف ما، در اداره ، جامعه در سیاست و به خصوص در یک جامعه دموکراتیک اتفاق می افتد، اقلیت قربانی اکثریت احمق و یا نادان می شوند.

کودکی که موافق با انتخاب بقیه افراد برای مسیر بازی نبود طرد شد و در آخر هم او قربانی این اتفاق گردید و هیچ کس برای او اشک نریخت. کودکی که ریل از کار افتاده را برای بازی انتخاب کرده بود هرگز فکر نمی کرد که روزی مرگش اینگونه رقم بخورد.

اگرچه هر 4 کودک مکان نامناسبی را برای بازی انتخاب کرده بودند ولی آن کودک تنها قربانی تصمیم اشتباه آن 3 کودک دیگر که آگاهانه تصمیم به آن کار اشتباه گرفته بودند شد. اما با این تصمیم عجولانه نه تنها آن کودک بی گناه وعاقل جانش را از دست داد بلکه زندگی همه مسافران را نیز به خطر انداخت زیرا ریل از کار افتاده منجر به واژگون شدن قطار گردید و همه مسافران نیز قربانی این تصمیم شدند و نتیجه این تصمیم چیزی جز زنده ماندن 3 کودک احمق نبود.

مسافران قطار را می توان به عنوان تمامی کارمندان سازمان فرض کرد و گروه مدیران  را همان کودکانی در نظر گرفت که می توانند سرنوشت سازمان (قطار) را تعیین کنند.

گاهی در نظر گرفتن منافع چند تن از مدیران که به اشتباه تصمیمی گرفته اند، منجر به از دست رفتن منافع کل سازمان خواهد شد و این همان قربانی کردن صدها نفر برای نجات این چند نفر است.

"به یاد داشته باشید آنچه که درست است همیشه محبوب نیست... و آنچه که محبوب است همیشه حق نیست!"

 

منبع:http://nasimenour.blogfa.com


موضوعات مرتبط: داستان، راهکار
[ پنجشنبه 24 شهریور1390 ] [ 22:27 ] [ سارا سادات حسینی ]
فردي پسر 5 ساله خود را نزد امام جعفر صادق(ع) برد و گفت: «اين بچه مرا كلافه كرده و دائم از من مي پرسد كه خدا را به من نشان بده و من هنوز نتوانسته ام پاسخ او را بدهم.» امام صادق(ع) فرمودند: «اين كار تو نيست!» سپس بدون اين كه كودك متوجه شود، دستور دادند مقداري قند را در آب حل كرده و بياورند. وقتي آب قند آماده شد، امام رو به كودك فرمودند: پسرم بنوش! آن گاه از او سؤال كردند: چه مزه اي مي دهد؟ كودك گفت: شيرين است. ايشان سؤال كردند: چرا شيرين است؟ كودك گفت: حتماً ماده شيريني داخل آن است. امام(ع) از كودك خواستندآن ماده را نشان دهد. كودك گفت: «ديده نمي شود. امام سؤال كردند: پس از كجا متوجه شدي كه شيرين است؟ كودك پاسخ داد: از مزه اش فهميدم كه چيز شيريني در آب حل شده و موجب شيريني آن گرديده است. امام صادق(ع) او را تحسين كردند و فرمودند: خدا هم در اين عالم حضور دارد و همان لذتهايي كه از مشاهده كوه، دشت، طبيعت، خوراكي ها و نوشيدني ها و... مي بري، نشان دهنده حضور خالق اين زيبايي ها يعني خداست كه با چشم نمي توان ديد، ولي حضورش را مي توان درك كرد.

 

خدا کیست؟ بیش تر والدین این سؤال را از فرزندان خود شنیده اند و این نگرانی را داشته اند که چگونه باید با مسائل مذهبی کودکان خود برخورد کنند. پس باید پاسخی به کودک داد که با نیازهای کنونی او ارتباط داشته باشد. برای این کار باید به دو نکته توجه کرد:

 

1- سطح بلوغ کودک در چه حدی است و او چه لغاتی را درک می کند؟ بهتر است از لغاتی مثل قدرتمند، همیشه، همه جا، بزرگ، قوی و خوب استفاده کرد. هم چنین می توانیم به کودک بگوییم قوی ترین کسی که می شناسی کیست؟ خدا از او هم قوی تر است. هم چنین می توان قبل از پاسخ دادن به این سؤال ابتدا از او پرسید نظر خودت چیست؟

2- کودک چه نیاز ویژه ای دارد؟ برای پاسخ دادن به این سؤال از خود بپرسید آیا در وجود خدا شک کرده؟ آیا می خواهد مطمئن شود همیشه کسی هست که از او مواظبت کند؟ آیا می خواهد خوبی و خیر را بشناسد؟ آیا می خواهد منشأ الهامات خود را در خدا جستجو کند؟ بررسی این سؤالات کمک می کند تا پاسخی متناسب با سطح درک او بدهید.

 

خدا کجاست؟ کودکان احساس خاصی درباره ی خدا دارند. از نظر آن ها، خانه محلی برای سکونت، استراحت و بودن در کنار اعضای خانواده است و نوعی احساس آرامش و امنیت در آن ها ایجاد می کند؛ به این دلیل برای هر چیزی مکان ویژه ای قائل می شوند؛ مثلاً ممکن است از خود بپرسند؛ محل خواب خورشید کجاست؟ طبعاً این نوع سؤالات درباره ی خدا نیز مطرح می شود. در مورد محل زندگی خداوند دو پاسخ اساسی وجود دارد؛ عده ای می گویند خداوند در آسمان ها زندگی می کند. این باور، تأکید زیادی بر الوهیت و تقدس ماورایی خداوند دارد.

گروهی می گویند که خدا در همه جا حضور دارد. آن ها خدا را در رویش گل ها، جوشش چشمه و حتی انتخاب های خوب در زندگی انسان ها حاضر و ناظر می بینند و خدا را همواره همراه خود و نزدیک تر از رگ گردن به خویش می دانند. این باور تأکید زیادی بر همراه بودن خداوند و مراقبت دائمی او از ما دارد. در نگرش اخیر، خداوند وجودی است که همیشه با ما زندگی می کند و حتی نزدیک تر از یک عضو خانواده یا یک دوست محسوب می شود؛ با چنین دیدگاهی، خدا را به خاطر لطف و توجهی که به ما دارد شکر می گوییم.

 

طرح سؤال خدا کجاست با هر انگیزه ای که باشد، نیازمند این پاسخ است که خدا در همه جا حضور دارد. حالا در کجا می توانی خدا را ببینی؟ آیا قادر هستی او را به مکانی خاص محدود کنی و همان جا او را ببینی؟ قطعاً خیر.

آیا خدا می تواند مرا ببیند و سخنانم را بشنود؟ آن چه برای کودک مهم است، درک حضور خدا در ارتباط با خود و مشکلات شخصی اوست. احساس حضور خداوند، باعث تقویت وجدان کودکان می شود؛ تا حدی که حتی در نبود والدین خود هم به آن ها احترام بگذارند و در مورد تصمیم هایی که می گیرند، بیندیشند؛ از سوی دیگر، این احساس ممکن است باعث شود کودک همیشه خود را تحت نظارت بداند و از این بابت مضطرب و نگران شود؛ البته هر یک از این حالت ها بستگی به احساسی دارد که کودکان از حضور والدین خود دارند.

 

 نحوه ی برخورد والدین با اشتباهات فرزندشان، بروز یکی از دو حالت یاد شده را تقویت خواهد کرد؛ هم چنین می توانیم به کودک بگوییم که خدا می تواند دعاها، گریه ها، دم و بازدم ها، آوازها، ضربان قلب و حتی صدای راه رفتن مورچه ها را بشنود. او می تواند صدای رشد گیاهان، صدای حرکت سیاره ها، ستارگان و حتی افکار ما را بشنود. خدا می تواند تک تک ذرات خاک اعماق اقیانوس ها، آن سوی کره ی ماه، درون سر زنبور، تمام ستاره ها، تاریک ترین غارها، تمام حرف ها و کلمه هایی که در همه ی کتاب ها نوشته شده است، پنهانی ترین حرکت ها و کارها را ببیند. در هر مورد به کودک توضیح دهید که بینا و شنوا بودن خداوند، او را از هر موجود دیگری متمایز می کند و این توانایی و قدرت خداوند، چیز بسیار خوبی است.

 

شما خداوند را با كدام وی‍ژگی برای فرزند خود توصیف می كنید؟

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ جمعه 10 تیر1390 ] [ 14:58 ] [ سارا سادات حسینی ]
 

ارزشيابي توصيفي،الگوي جديدي است كه تلاش مي كند،زمينه اي را فراهم نمايد تا دانش آموزان در كلاس، درس را ياد بگيرد .بنابراين به جاي توجه افراطي به آزمون هاي پاياني ونمره ،روند ياددهي ويادگيري را در طول سال تحصيلي مورد توجه قرار مي دهد ودر راستاي اين توجه،رشد عاطفي واجتماعي و حتي جسماني دانش آموزان را نيزدر نظر مي گيرد.

اهداف طرح:

- بهبود كيفيت فرايند ياددهي-يادگيري

- فراهم نمودن زمينه ي مناسب براي حذف فرهنگ بيست گرايي

- تأكيد بر اهداف آموزش وپرورش از طريق توجه به فرايند يادگيري به جاي تأكيد بر محتوا

- افزايش بهداشت رواني محيط ياددهي-يادگيري

- فراهم نمودن زمينه ي مناسب براي حذف حاكميت مطلق امتحانات پاياني در تعيين سرنوشت تحصيلي

تغيير مقياس فاصله اي (۰ تا ۲۰)به مقياس ترتيبي ( در حد انتظار،نزديك به حد انتظار،احتياج به تلاش بیشتر)

محاسن ارزشيابي توصيفي:

- توجه به نياز هاي اجتماعي عاطفي دانش آموزان

- توجه به عملكرد واقعي دانش آموزان

- دستيابي به مهارت هاي زندگي و بها دادن به آموزش اين مهارت ها در فعاليت هاي دانش آموزان

- افزايش علاقه به يادگيري دانش آموزان

- آگاهي خانواده ي دانش آموز و خود او از واقعيت تحصيلي اش( مديريت فرايند يادگيري خود)

- از بين رفتن دلهره و اضطراب امتحان

- بالا رفتن استقلال،اطمينان واعتماد به نفس در دانش آموز

- شكوفايي خلاقيت وافزايش تفكّر خلّاق در دانش آموزان

- از بين رفتن حس حسادت و رقابت كاذب

- افزايش روحيه نقدپذيري دانش آموزان

- افزايش مشاركت در يادگيري

ضرورت اجراي طرح:

در ارشيابي سنّتي امتحان از مهمترين ابزار سنجش به حساب مي آيد كه مطا لعات زيادي نشان داده كه يك تجربه( اضطراب آور و استرس زاست.(حسين زاده، 1380)

امتحان جزء آخرين فعاليت هاي آموزشي معلم است كه بر اثر نتايج به دست امده از آن به جاي تأكيد بر آن چه دانش آموز صحيح انجام داده است بر اشتباهاتش تأكيد مي شود و مفاهيم ومطالب آموزشي را فقط براي كسب نمره و افزايش معدل مي اندوزد .و امتحان به جاي آمادگي و شور وشوق در يك مسابقه لذّت بخش به ابزاري وحشت آور تبديل مي شود كه سلامت رواني و جسمي دانش آموز را تهديد مي كند كه ممكن است منجر به فرار از مدرسه شود. رقابت فردي تهديدآميز بودن امتحانات معمول،تقلّب نمودن از ديگر پيامدهاي منفي امتحان محسوب مي شود كه در مجموع سبب ايجاد نگرش منفي به تحصيل مي شود.

ارزشيابي سنّتي و خلاقيت:

يكي از راه هاي كاهش ذوق خلاقيت كودكان توجه بيش از حد به ارزشيابي است .سؤالاتي كه در ارزشيابي سنّتي مطرح مي شود دانش آموزان را وادار مي كند كه پاسخ خاص (بسته) به پرسش هاي مطرح شده بدهند كه اين امر باعث مي شود قوه ي خلاقيت وتكر و نوآوري در كودكان سركوب شود . هم چنين توجه به پاسخ هاي از پيش تعيين شده و فالبي روح جست وجو گري و پرسش گري را در كودك سد مي نمايد .وقتي به كودك اقا شود كه هر سؤال يك پاسخ مشخّص دارد جايي براي تفكر و خلاقيت باقي نخواهد ماند.

نقش ارزشيابي سنّتي در ارزيابي از حيطه هاي مختلف شخصيت:

در ارزشيابي سنتي برخلاف ارزشيابي توصيفي كه اطلاعات جمع آوري شده متنوع است . فقط تكيه بر نتايج به دست آمده از آزمون ها را دارد كه نمرا ت كسب شده به هيچ وجه بازگو كنند هي تحقق هدف هاي تعيين شده دردوره ي تحصيلي نيست و فقط معلومات ذهني انسان مورد ارزشيابي وسنجش قرار مي گيرد و درباره ي او قضاوت مي كند. در صورتيكه انسان از ويژگي هاي متعدد(عاطفي،اجتماعي،جسماني)برخوردار است واين ويژگي ها را صرف اً با ملاكي به نام نمره نمي توان مورد ارزيابي قرار داد . پس ما نيازمند سيستم هايي از سنجش وارزشيابي هستيم كه به هر دانش آموز به ديده ي حرمت نگاه كند و موهبت هاي طبيعي وانساني را بسيار بيشتر از آزمون هاي سنّتي پرورش دهد .بازخوردي مثبت و تكاليفي رشد دهنده به او ارائه كند . باور داشته باشد كه هر دانش آموز قابليت رشد وپيشرفت هاي مداوم دارد.

چگونه ارزشيابي توصيفي اجرا مي شود:

براي اجراي ارزشيابي توصيفي معلم از چگونگي فعاليت هاي يادگيري دانش آموز با شيوه هاي مختلف اطلاعاتي را جمع آوري مي كند و با استفاده از نتايج به دست آمده و اهداف وانتظارات آموزشي درباره ي وضعيت فرد داوري  كرده وضعف ها وقوت هاي او را مشخص مي كند و براي بهبود فعاليت هاي يادگيري توصيه هايي را ارائه مي نمايد.

ابزارهاي ارزشيابي توصيفي:

- -1 پوشه كار 2- تكاليف درسي 3- آزمون قلم كاغذي 4- آزمون عملكردي 5- همسال سنجي وخود سنجي 6 فهرست مشاهدات(چك ليست ها ) 7- واقعه نگاري(ثبت مشاهدات) 8- بازخورد 9- گزارش پيشرفت تحصيلي

پوشه كار:

ابزاري است كه مجموعه اي از نمونه آثار ومحصولات فعاليت هاي مختلف دانش اموز، در آن به شكل مدوني گردآوري مي شود كه قابل ارزشيابي باشد و به دانش آموز امكان مي دهد تا توانايي هاي خود را از جهت مختلف به نمايش بگذارد .پوشه فرصت شناخت و اصلاح اشتباهات را به دانش آموز مي دهد . بدين ترتيب دانش آموز در فرآيند آموزش خود سهيم مي شود.

چرا بايد از پوشه استفاده كرد؟

- پوشه ي كار به دانش آموز فرصت مي د هد تا اشتباهات حود را اصلاح كرده و شاهد رشد وپيشرفت خود باشد .

اعتماد به نفس او را افزايش مي دهد.

- پوشه ي كار به دانش آموز فرصت مي دهد تا بين آموخته هاي قبلي وجديد ارتباط برقرار كند.

-پوشه ي دانش آموز ابزاري بريا تعامل با همكلاسي ها ،معلمان و والدين است.

-مرور پوشه ي دانش آموز به معلم امكان مي دهد تا با اطمينان بيشتر وبر اساس دلايل مستند در مورد دانش آموز

قضاوت كند . به اوليا نيز امكان مي دهد تا نقاط ضعف وقوت او را شناخته و نقش مثبت،سازنده وفعالي در هدايت تحصيلي او داشته باشد.

- زماني كه دانش آموز موردي از كارهاي خود را براي نگهداري در پوشه انتخاب مي كند فرصتي براي تمرين تصميم گيري هاي آگاهانه و قضاوت مسؤلانه پيدا مي كند.

سازماندهي پوشه كار:

الف) روي جلد- مشخصات فردي،كلاس ،نام معلم و سال تحصيلي مربوطه درج شود.

ب) فهرست محتواي پوشه- معلم بايد مشخص كند كه پوشه ي كار به يك درس اختصاص دارد يا چند درس . بهتر است براي هر درس بخشي را در يك پوشه با قرار دادن پوشه هاي اضافي درون آن اختصاص دهيد تا مواد جمع آوري شده از همديگر مجزا شود. اين كار ارزشيابي را آسان تر مي كند.(پوشه ي چند لايه اي)

طرز جمع آوري مواد:

بهتر است مش خص شود كه چه موادي داخل پوشه قرار داده شود .اين مواد چه ويژگي هايي داشته باشد .مثلاً ممكن است آثاري كه براي ارزشيابي از نحوه ي پيشرفت دانش آموز به آموزگار كمك مي كند يا بهترين آثار او باشد.

موادي كه براي پوشه ي كار انتخاب مي شود تاريخ ويادداشت (بازخورد كتبي ) داشته باشد.در اين يادداشت قوت وضعف كار و رهنمودهاي مورد نياز نوشته مي شود.

موادي كه در پوشه ي كار نگهداري مي شوند مي تواند شامل مواد زير باشد:

- آثار هنري دانش آموز

- آثار نوشتني دانش آموز،تمرينات،املا و جمله نويسي و...

- آزمون ها وبرگ هايي كه عمدتاً به صورت آزمون انجام مي گيرد.

- گزارش دانش آموز از فعاليت هاي كلاسي و خارج از كلاس،مانند نوار قرآن ،گزارش وفعاليت هاي علوم و

...

- تشويق ها و ...

لزومي به گردآوري تمامي آثار دانش آموز نيست بلكه با توجه به انتظارات آموزشي منتخب ي از آثار وي در پوشه ي كار نگهداري شود.

از پوشه چگونه استفاده كنيم:

- براي همه ي موضوعات درسي يك پوسشه ي چندلايه اي انتخاب شود.

- پوشه ها در مدرسه نگهداري شود.

- در پايان دو نوبت پوشه ها به دانش آموزان داده شود تا به خانه ببرند.(شهريور ماه)

- در زمان هاي معيني معلم و يا دانش آموز به بررسي پوشه مي پردازند و دانش آموز خود را ارزيابي مي

كند.

- والدين بعد از بررسي پوشه ي كار مي توانند در صورت تمايل نظرات خود را در مخلي مناسب بنويسند.

معيار براي ارزشيابي پوشه اي:

ارزشيابي پوشه اي ارزشيابي پويا ورشد دهنده اي است كه هدف آن جمع آوري اطلاعات به منظور شناخت ورشد و

پيشرفت دانش آموز است و به معلم كمك مي كند كه با اطمينان كامل در رابطه با تخقق اهداف درسي داوري نمايد.

ارزشيابي از عملكرد دانش آموز در پوشه ي كار در خصوص موضوعا تي چون نوشتن،رياضي،درس هنر و ... بر اساس شواهد

و نشانه هاي نقل شده هر يك از انتظاارات مربوطه انجام مي گيرد . نتايج اين ارزشيابي ها در زمان تكميل (كارنامه ) به گزارش پيشرفت تخصيلي منتقل مي شود.

برخي از معيارها عبارتند از:

- نظم وترتيب

- دقت در كار

- شواهدي حاكي از پيشرفت دانش آموز

- تأمل و تصخيخ اشتباهات

- خلاقيت ونوآوري

... -

ثبت مشاهدات(واقعه نگاري)

ابزاري است كه از طريق آن برخي رفتارها و اعمال ويژه ي دانش آموز در آن ثبت مي شود تا در هنگام ارزشيابي از آن ها استفاده شود. اين ابزار در هر زمان كه معلم احساس كند لازم است رفتارهاي خاصي از كودك در زمينه ي درسي و اجتماعي و... ثبت شود اقدام به استفاده از آن مي كند.

مثلاً ممكن است دانش آموزي در حين مشاهده ودستكاري يك وسيله دقت و وسواس زيادي به خرج دهد كه اين رفتار مورد توجه معلم واقع مي شود و از آن گزارش توصيفي تهيه مي كند . اين گزارش هنگامي كه معلم قصد دارد درباره ي دقت در مشاهده داوري كند به كار مي آيد. فعاليت هاي خاص درسي،رفتار اجتماعي،رفتار عاطفي، فعاليت هاي بهداشتي و ... را مي توان به طور خاص ثبت كرد.

اجزاء برگ ثبت مشاهدات:

-1 مشخصات دانش آموز

-2 شرح وتوصيف رويداد

-3 تفسير وپيشنهاد

چند نكته مهم براي استفاده از ابزار ثبت مشاهده:

- ثبت مشاهده بايد داراي تاريخ،توصيف عيني و تفسير رويداد باشد . در بخش توصيف آن چه واقعاً رخ داده است را بنويسيم سپس تفسير خود را از آ ن رويداد بيان كنيد . در بخش تفسير مي توانيد به دلايل احتمالي و راه حل ها و يا نتايج مثبت ومنفي آن اشاره كنيد.( تفسير و پيشنهاد)

- زمان ثبت مشاهده مي تواند هنگامي كه دانش آموزان مشغول فعاليت ها هستند يا وقتي كه در كلاس

نيستند باشد.

- مي توان دفترچ ه اي با تعدادي اوراق تهيه كرد و به هر دانش آموز يك يا چند برگ اختصاص داد وبر اساس

حروف الفبا مانند دفترچه ي تلفن تنظيم كرد.و گزارش هاي مربوط به دانش آموز را در آن ثبت كرد.

- بهتر است اطلاعات ثبت شده در دسترس ديگران، ختي والدين نباشد.

- هنگام تهيه گزارش،واقع بينانه توصيف كنيد. توجه به ضعف ها وقوت ها به تنهايي تصويري يك سويه از دانش آموز به دست مي دهد.

چك ليست(سياهه رفتار)

چك ليست عبارت است از مجموعه ي انتظارات خاصي كه معلم بر اساس آن مشاهدات معمول حود را در كلاس درس يا فضاي ديگر،وجود يا عدم وجود ش واهد آن را در رفتار و عملكرد فرد مشخص مي نمايد .اين انتظارات ممكن است فهرست كردن مفاهيم،مهرات يا نگرش ويژه اي باشد كه آموزگار در نظر دارد آن را ثبت نمايد .

چگونگي تنظيم فهرست مشاهدات و شكل ظاهري آن بسته به نظر معلم مي باشد.

چند نكته مهم براي استفاده از چك ليست:

-ابتدا هدف آموزشي خود را مشخص سازيد . سپس تلاش كنيد تا نشانه هاي تحقق هر هدف يا انتظار آموزشي را فهرست كنيد.

- چك ليست هايي كه تهيه مي كنيد ساده ومحدود باشد.

- اگر مي خواهيد براي تمام كلاس اجرا كنيد بهتر است در ستون اول نام دانش آموز كلاس را نوشته و گوي ه هاي

چك ليست را در سطر قرار دهيد به اين صورت با يك برگ چك ليستي از تمامي دانش آموزان خواهيد داشت.

- از چك ليست هايي استفاده كنيد كه به آن نياز بيشتري داريد . بنابراين نيازي نيست از تعداد زيادي چك ليست استفاده كنيد.

- در مواردي كه از روش هاي ديگر نمي توان ب راي ثبت شواهد پيشرفت ويادگيري دانش آموز استفاده نمود به ابزار چك ليست - مي توان روي آورد . مثلاً براي جنبه ي اجتماعي چك ليست مناسب است . اما براي اهداف جزئي بخشي از درس رياضي ضرورتي ندارد.

- مقدار گويه هاي چك ليست حداكثر 12 گويه باشد.

- گويه هاي چك ليست را بر اساس نشانه هاي هر يك از انتظارات تهيه كنيد.

آزمون عملكردي:

يكي از انواع آزمون ها كه در ارزشيابي توصيفي مورد توجه قرار گرفته آزمون عملكردي است كه براي ارزشيابي از عملكرد واقعي دانش آموز طراحي شده و موقعيتي را براي دانش آموز فراهم مي آورد كه ان چه از م هارت و دانش كسب كرده از خود بروز مي دهد.

انواع آزمون عملكردي:

-1 آزمون عملكرد كتبي

-2 آزمون عملكرد با نمونه كار

-3 آزمون عملكرد در موقعيت هاي شبيه سازي شده

-4 آزمون شناسايي

آزمون عملكرد كتبي:

در اين نوع آزمون معلم از دانش آموز مي خواهد گزارش را ارائه دهد يا ن قشه اي رسم نمايد يا داستاني كوتاه بنويسد.

آزمون عملكرد با نمونه كار:

در اين شيوه از شاگرد خواسته مي شود حاصل فعاليت عملي خود را ارائه دهد. مثلاً مكعبي را با ابعاد مختلف بسازد.

متني را ترجمه كند . اطلاعاتي را در مورد يك موضوع گردآوري كند و يا آن را طبقه بندي و يا خلاصه نمايد يا ماده ي جديدي را بسازد.

آزمون عملكرد در موقعيت شبيه سازي شده:

در اين نوع آزمون ها در موقعيتي غير واقعي از دانش آموز خواسته مي شود كه فعاليتي را انجام دهد . مثلاً نامه اي را نوشته در پاكت صندوق بيندازد. اين صندوق مي تواند در كلاس به صورت نمايشي ساخته شود. عبور از خيابان را نشان دهد.

محاسن آزمون:

- از طريق آزمون عملكردي دانش اموز بين ان چه در كلاس فراگيرد و آن چه در دنياي واقعي به كار آيد

ارتباط برقرار مي كند.

- امكان جمع آوري دلايل مستند براي قضاوت در مورد خدود توانايي هاي دانش آموز را فراهم مي كند.

آزمون هاي عملكرد چگونه طراحي مي شوند؟

- تكليف عملي- برگه ارزشيابي-سيستم ارزش گذاري

تكليف عملي:

بدنه ي اصلي آزمون عملكردي فعاليتي است كه معلم طراحي مي كند تا دانش آموز در آن درگير شود . ممكن است دانش آموز را با مشكلي مواجه كند تا راه حل ارائه كند.

برگه ارزشيابي:

دانش اموز ايده،راه حل شيوه كار،نقشه كار و ... را روي برگه ي ارزشيابي منعكس مي كند.

سيستم ارزش گذاري:

معلم با توجه به هدف هاي آزمون عملكردي كه از قبل مشخص است معيار ارزشيابي را مشخص مي كند .سيستم ارزشيابي آزمون عملكرد بسيار مهم است.

در طراحي آزمون هاي عملكردي به نكته هاي زير بايد توجه كرد:

- اهداف آموزشي مورد نظر را معين نمود.(هدف آموزشي بايد مهم واساسي باشد.)

- تكليف يا فعاليت مناسب با هدف مورد نظر را مشخص كنيد .يعني فعاليتي را تعريف كنيد كه نشان از تخقق هدف مورد نظر باشد. مثلاً اندازه گرفتن مساحت زمين بازي در حياط آموزشگاه به وسيله ي متر.

- دانش پيش نياز تكليف مورد نظر مشخص شود وبريا معلم روشن شود كه دانش آموز پيش نياز را كسب

نموده است.مثلاً در تكليف قبلي با مفاهيم طول و سطح آشنا شده است.

- دانش واطلاعات لازم براي انجام آزمون عملكردي را نيز فراگرفته باشد .به عنوان مثال اگر آزمون به اندازه ي سطح و طول مربوط مي شودبديهي است كه دانش آموز اطلاعات لازم در خصوص اندازه گيري واحدهاي مربوط را داشته باشد.

- به دقت فرايند اجراي آزمون را براي دانش آموزان توضيح د هيد.مي توان آن را به صورت دستورالعملي بر

روي كاغذ نوشت.

- مواد ووسايلي را كه دانش آموز براي انجام و اجراي آزمون نياز دارد مشخص نمائيد . در مثال فوق، متر وكاغذ يادداشت و قلم وسايل مورد نياز است.

- روش ارزشيابي از محصول كار دانش آموز را مشخص كنيد.

- مدت انجام فعاليت در كلاس را براي دانش آموزان مشخص كرده و به اطلاع آن ها مي رسانيم.

آزمون مداد كاغذي:

آزمون هاي مداد كاغذي تنها وسيله ي جمع آوري اطلاعات تلقي مي شود كه شامل آزمون هاي چند گزينه اي، كوتاه پاسخ، تشريحي ومانند اين ها است.

در ارزشيابي توصيفي آزمون هاي مداد كاغذي يكي از ابزار هاي جمع آوري اطلاعات به شمار مي آيد . معلم مي تواند از اطلاعات حاصل از اين آزمون ها در راستاي اهداف ارزشيابي استفاده نمايد . براي بهره گيري بهتر و بيشتر نوجه به نكات زير ضروري است:

- در تهيه ي اين آزمون ها ، به سؤا لاتي كه تنها سطح حافظه و فهم را مي سنجد اكتفا نكنيد و سطوح بالاتر را مورد توجه قرار دهيد.

- شرايط وموقعيت اجراي اين آزمون ها به گونه اي باشد كه ايجاد اضطراب ننمايد .بهتر است آن را به عنوان

يك فعاليت يادگيري تلقي نمائيد تا دانش آموزان دچار اضطراب نشوند.

- به عنوان يك ابزار محور ارزشيابي از آن ها استفاده نكنيد.

- نتايج اين آزمون ها را به صورت توصيفي بازخورد دهيد و از آن ها بخواهيد كه ضعف هاي خود را اصلاح

كنند.

- در بررسي اين آزمون ها مي توانيد از روش خودسنجي و همسال سنجي استفاده كنيد.

تكاليف درسي:

تكاليف درسي يكي از ابزار هاي مهم ارزشيابي توصيفي است كه منبع مناسبي براي كسب اطلاعات از وضعيت

يادگيري دانش آموز به حساب مي آيد وموقعيتي را ايجاد مي كند كه در آن دانش آموز به تقويت و بسط دانش

هاو مهارت هاي خود مي پردازد.

معلم در هنگام ارائه ي ت كليف مستقيماً قصد ارزشيابي از دانش آموز را نداردو اگر پيشنهاد وبررسي تكاليف را به خوبي مديريت كند تكليف از ابزارهايي است كه مي توان با ان عملكرد دانش آموزان را سنجيد . بررسي تكاليف همراه با اظهار نظر معلم بر كيفيت كار مي افزايد . معلم درباره ي ضعف ها وقوت ها ي كار توضيحاتي مي دهد كه عمدتاً تشويق كننده مي باشد و در عين حال حاوي رهنمودهايي است كه به دانش آموز كمك مي كند تا كيفيت كارهايش بهتر شود.

تكاليف درسي از نظر محتوا به چهار گروه تقسيم مي شود:

-1 تكاليف تمريني:

اين نوع تكاليف قديمي ترين و رايج ترين تكاليف در سي در مدارس هستند . معملاً به صورت كتبي و براي تثبيت يادگيري به روش تمرين وتكرار انجام مي گيرد . اگر اين تكليف بيش از حد استفاده شود خسته كننده بوده لذا در حد واندازه بايد از ان استفاده شود.

-2 تكاليف آماده سازي:

 اين نوع تكليف براي درس هاي روزهاي بعد به كار مي رود.شود مثلاً اگر قرار است هفته ي آينده درس گياهان تدريس شود مي توانيد از پيش به دانش آموزان خود بگوئيد كه برگ يا دانه ي گياهان را جمع اوري كرده وبه كلاس بياورند و يا تكاليفي شبيه اين تكاليف.

-3 تكاليف بسطي وامتدادي:

اين نوع تكليف شاگردان را از سطح كلاس با لاتر مي برد و دانش و مهارت وتجربه آن ها را توسعه مي دهد . اين تكاليف مي تواند به صورت پروژه به دانش آموزان ارائه شود . مثلاً به دانش آموزان گفته شود كه در كتاب خانه كتابي درباره ي سنگ ها پيدا كنند و قسمت هايي از آن را به كلاس ارائه دهند.

-4 تكاليف خلاقيتي:

اين تكاليف دانش آموزان را وادار مي كند از طريق راه وروش جديد كاري را انجام دهد يا اثر كاملاً جديدي از

خود ارائه دهد. در درس هنر اين تكليف جايگاه خاصي دارد.

منبع : راهنمای ارزشیابی توصیفی تالیف دکتر محمد حسنی

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ سه شنبه 17 خرداد1390 ] [ 15:27 ] [ سارا سادات حسینی ]

راهبرد چهارم برای رهبری و هدایت کلاس، در حقیقت چکیده و نتیجه سه راهبرد قبلی است. پیشنهاد هایی برای کمک به این زمینه وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم:
1- مقررات کلاس را با مشارکت دانش آموزان تدوین کنید و بیشتر بر پیامد های مثبت اطاعت از قوانین تاکید کنید.
2- آموزش کلاس را با قاطعیت و جدیت شروع کنید و سپس آزادی  بیشتر بدهید.
3- شرایط و ضوابط کلاس را مرتّباً طبق نظر دانش آموزان تغییر ندهید.
4- از تهدید بپرهیزید.
5- بر عملکرد دانش آموزان تمرکز کنید نه شخصیت آنها.
6- آرام و قاطع برخورد کنید.
7- از انتقامجویی یا تمسخر دانش آموزان بپرهیزید.
8- اگر عصبانی هستید ابتدا خود را کنترل و سپس به صحبت بپردازید.
9- رفتار های نامطلوب را با جریمه ، به تکالیف درسی پیوند نزنید.
10- با دادن فرصت دوباره به دانش آموزان خاطی و پذیرش آنها، آنها را تقویت کنید.
11- از اشتباهات کوچک چشم پوشی کنید.
12- یادگیری را معنی دار کنید.
13- در صورت لزوم و عدم توجه به اشاره های غیر مستقیم، دانش آموزان را به طور مستقیم مورد خطاب قرار دهید.
14- از ساز و کارهای پیچیده روانشناختی و عواملی که بر تدریس اثر می گذارد استفاده کنید.
15- به تأثیر انتظار معلم و تحقیقات انجام شده در این زمینه توجه داشته باشید.
16- کلاس درس را نظامی اجتماعی در نظر بگیرید. بدون تردید این آموزش ها و نوع روابط آموخته شده در زندگی بزرگسالی هر دانش آموز تأثیر می گذارد و میزان موفقیت یا عدم موفقیت او را تا حدود زیادی مشخص می کند.

   منبع:  برگرفته از کتاب روانشناسی تربیتی دکتر پروین

 

 


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 11 اسفند1389 ] [ 21:5 ] [ سارا سادات حسینی ]

شیوه  مشارکتی در امر آموزش در مقابل روش سنتی و انفرادی قرار دارد و باید گفت که این شیوه ارتباط مطلوبی بین دانش آموزان پدید می آورد و آنها را برای یادگیری بهتر بر می انگیزاند و عزت نفس آنها را ارتقا می دهد. شیوه های یادگیری مشارکتی همگی در سه اصل مشترکند: آموزش فعالیت مشترک؛ آموزش فعالیت ها به صورت مشترک و گروهی؛ و تقویت عملکرد گروهی.
وجوه تمایز روش های مشارکتی بر اساس شیوه سازماندهی تکالیف و شیوه ارائه پاداش مشخص می شوند:
شیوه سازماندهی تکالیف: الف) تکالیف به صورت مشترک باشد و نمره کلی دریافت کنند. ب) دانش آموزان به صورت انفرادی کار کنند و ارزشیابی شوند در حالی که روی یک موضوع کلی کار می کنند. که این روش دوم باعث می شود همگی افراد گروه درگیر کار شوند.
شیوه ارائه پاداش: اگر در ارائه پاداش به دانش آموزان هر دو جنبه فعالیت فردی و گروهی در نظر گرفته شود بعضی از مشکلات روش مشارکتی برطرف میشود. مثلا در تمرین  ضرب و تقسیم معلم میتواند دانش آموزان را هم انفرادی و هم گروهی امتحان کند یا متوسط نمره تک تک اعضای گروه را نمره گروهی فرض کرد.

 انتقاداتی به شیوه مشارکتی شده است که به آنها اشاره می کنیم:
1- آیا یادگیری مشارکتی منجر به رقابت بین گروهها نمی شود؟ این درحالی است که ما ضعف روش سنتی را رقابت و شکست برخی از دانش آموزان می دانستیم. اما روش مشارکتی نیز میتواند برای گروهی که به موفقیت کمتری می رسد آثار نامطلوبی داشته باشد.
2- آیا این روش برای برخی از افراد فشار زاست یا نه؟ در گروه های بزرگ این قبیل دانش آموزان میتوانند خود را مخفی نگه دارند ولی در گروههای کوچک چطور؟ به هر صورت اگر دانش آموزان احساس «آسیب پذیری» کنند ممکن است شیوه مشارکتی برای آنها مفید نباشد. البته شاید معلمان با جابجا گردن دوره ای این افراد در گروههای مختلف بتوانند این مشکل را تا حد زیادی کاهش دهند.
3- چرا باید هر گروه ترکیبی از استعدادهای خاص و عمومی باشد؟ اگر بعضی از دانش آموزان قبلا در فعالیت های مشارکتی شرکت کرده اند، از آنها به عنوان دستیار استفاده کنید.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 11 اسفند1389 ] [ 21:4 ] [ سارا سادات حسینی ]
توجه به موارد ذیل در برقراری ارتباط مناسب و مؤثر در کلاس مفید است:
  1- معلم باید مؤدبانه صحبت کند و از کلمات آمرانه بپرهیزد.
  2- معلم باید در مواقع لزوم  از دانش آموزان خواهش و تقاضا کند.
  3- به دانش آموزان بیاموزید که احساسات خود را بدون افراط و تفریط نشان دهند و اینکه استفاده از احساسات برای تأثیر گذاری بر دیگران کار درستی نیست.
  4- گاهی اوقات سوال های غیر جدی مطرح کنید تا ساختار شخصیتی شما جدی و غیر قابل انعطاف به نظر نیاید.


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 11 اسفند1389 ] [ 21:2 ] [ سارا سادات حسینی ]
پیشگیری بهتر و آسان تر از درمان است. برای این کار معلم باید مسائلی را که موجب قطع توجه و ارتباط آموزشی در کلاس می شود شناخته و آنها را خنثی نماید. کاوینگتون (1999) در رابطه با این کار، نکات زیر را توصیه می کند:
  1- در بعضی مواقع با عوامل بی نظمی کلاس باید به طور انفرادی ارتباط برقرار کرده و از دلایل آنمطلع شوید.
  2- رفتارها و فعالیت های برهم زننده نظم را مشخص و آن را به صورت قوانین در کلاس مطرح کنید. مثلا: کثیف کردن دیوار ها قدغن است.
  3- منتظر برخی رفتار های غیر قابل پیش بینی باشید و میزان توانایی برخورد خود را با آنها بسنجید.
  4- دانش آموزان باید رفتارهای مطلوب معلم را باید بدانند. مثلا: دوست دارم برای صحبت، اول دست خود را بلند کنید.
  5- به رفتار های نامطلوب، واکنش جدی نشان دهید. زیرا بی توجهی به این امر موجب نا کارآمد جلوه کردن شما در نظر آنها می شود.
  6- در شروع کار، قوانین و ضوابط کلاس را مشخص و مطرح کنید و سعی کنید آنها، روشن و قابل اجرا باشند.
  7- قوانین باید قابل درک باشند، برای کلاسهای ابتدایی قوانین ساده و کلی تر و برای کلاسهای بالاتر قوانین پیچیده تر.
  8- کلاس درس را در آغاز با جدیت شروع کنید و متعاقب آن آزادی بیشتری به دانش آموزان بدهید، زیرا کنترل آنها پس از دادن آزادی های بسیار در آغاز، مشکل است.
  9- یادگیری را با اهمیت و معنی دار کنید تا دانش آموزان علاقمند شده و خسته نشوند.
موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 11 اسفند1389 ] [ 21:0 ] [ سارا سادات حسینی ]

با نگاهی به مدارس و توجه بیشتر به روش عمل آنها خواهید دید که با وجود تفاوت های بسیار اندک در ساختار و شکل مدارس و نیز یکسان بودن مواد و کتب درسی، تفاوت های زیادی بین مدارس و سطح درسی و نتایج دانش آموزان آنها مشاهده می شود. پس با اندکی تأمل می توان فهمید که عاملی دیگر وجود دارد که موجب می شود سطح درسی، حال و هوای مدرسه و روابط بین فردی در این مراکز آموزشی متفاوت شود.
در سالهای اخیر تحقیقاتی انجام شده است که تأثیر برخی ابعاد غیر درسی را بر رشد جنبه های آموزشی و شخصیتی دانش آموزان اثبات کرده است. اموری همچون رابطه بین فردی دانش آموزان، رابطه میان آنها و معلمان و مدیران، وضعیت اقتصادی-اجتماعی و بسیاری مسائل دیگر در تحصیل و موفقیت دانش آموزان بسیار مؤثرند. بدون تردید مدیران و معلمان بیش از هر عامل دیگر در به وجود آوردن جوّ مناسب در مدرسه و کلاس مؤثرند و رشد همه جانبه شخصیت دانش آموزان وابسته به جوّ سازمانی مدرسه است.

رهبری و هدایت کلاس:
معلم برای اداره مطلوب کلاس به دو مهارت مهم احتیاج دارد، یکی برقراری ارتباط مؤثر و مثبت با دانش آموزان و دیگری، مدیریت کلاس.برای کمک به معلمان در ایجاد جوی آرام و مطلوب در کلاس، چهار راهبرد پیشنهاد می شود که در هر پست به یکی ازاین راهبردها اشاره میکنیم.
موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 11 اسفند1389 ] [ 20:58 ] [ سارا سادات حسینی ]

هر معلمی با بالا رفتن تجربه اش پی خواهد برد که باید به برخی کارهای ضروری در کلاس درس توجه نماید ، بعضی اعمال را نباید انجام دهد، و خود را در کلاس برای دقایقی به جای شاگردان فرض نماید . تجربه نشان داده معلمانی که در کلاس درس فعالیت و تحرک بیشتری داشته ، به شغل خود علاقه و عشق می ورزند ، هدف های متنوعی دارند ، درگیری ها و جنگ اعصاب کمتری داشته باشند ، دیر تر از دیگران فرسوده و شکسته خواهند شد و همیشه به عنوان فردی شاداب و با نشاط و موفق در شغل خود نزد دیگران شناخته شده اند . در زیر به صورت خلاصه ، کارهایی که معمولا" در کلاس درس باعث جلب توجه دانش آموزان ، علاقمندی به درس و معلم و نشاط آنان میشود و برگفته از تجارب شخصی است ، ذکر می گردد .

       با شنیدن نام " برنامه " یا " طرح درس " یا " طرحی برای مدیریت کلاس"  ، اذهان به سراغ چندین صفحه کاغذ می رود که در آن با دقیقه و ثانیه ، ریز فعالیتها نوشته شده و به عبارتی ، معلم را در چهار چوب مقرراتی ، محصور می کند ، (و به این دلیل خیلی ها حتی در مورد آن هم صحبت نمی کنند) اما مقصود از داشتن برنامه ، الزاما" با ثبت آن ( و چیزی شبیه به طرح درس معرفی شده در کتب روش تدریس ) ، یکسان نیست . موارد زیر در دوره ابتدایی تا دبیرستان اعمال شده است و تاثیرات شگرفی بر دانش آموزان داشته است :

1-     به محض مشاهده علایم خستگی در دانش آموزان و حواس پرتی آنان ، جریان تدریس  یا پرسش را قطع کرده و به آنها اجازه داده شود که از جای خود بلند شده ، کشش عضلانی داشته ، نفسی بکشند و دقایقی کوتاه آزاد باشند ( در این حال تحمل برخی مزه پرانی ها به هم در جلسات اول  ، ضروری است و سپس عادت خواهند کرد ) ، اگر بدون توجه به خستگی دانش آموزان به تدریس یا پرسش ادامه دهیم ، در واقع کاری بیهوده و بی ثمر را دنبال خواهیم کرد .

2-     هیچگاه بدون اطلاع قبلی ، پرسش کلاسی یا امتحان کتبی برگزار نکنیم و حتی در جلسه قبل ، صفحات و نوع پرسش و حتی افرادی که از آنان پرسش شفاهی انجام می شود تلویحا" مشخص شوند و این صرفا" برای رفع حالت اضطراب دانش آموزان است ، برخی معلمان برای  حالت " همیشه آماده باش بودن کلاس " توجهی به این نکته ندارند که امتحان یا پرسش  بدون اطلاع قبلی ، از نظر دانش آموزان نوعی مچ گیری محسوب می شود . در رابطه با دانش آموزانی که از آنان پرسش به عمل می آید باید گفت معمولا" به سه دسته تقسیم می شوند و هر کسی تکلیف خود را خواهد دانست و در کنار آن پاسخ گویی داوطلبانه هم مد نظر قرار می گیرد و بدین ترتیب دانش آموزان تمایل بیشتری هم برای جواب دادن دارند و درگیری ها خیلی کمتر می شود .

3-     حتما" قبل از تدریس درس جدید ، خلاصه مطلب قبلی برای دانش آموزان گفته شود و آنها را به هم ربط داد .

4-     اگر وقت اضافه ای در کلاس موجود بود ، نباید گذاشت دانش آموزان از سرو کول هم بالا بروند بلکه به نحوی باید آنها را تحت آموزش قرار داد به عنوان مثال صحبت و تبادل نظر در مورد مسایل اجتماعی محل سکونت ، یا وضع مدرسه و غیره ، دانش آموزان اظهار نطر در جمع را خیلی دوست دارند .

5-     طوری برنامه ریزی شده  که هر جلسه با توجه به دوره تحصیلی و پایه ، حدود 3 تا 5 دقیقه یک رفتار نیکو اجتماعی  فردی ، و یک روایت یا حئیث مرتبط با دانش آموزان در پایان کلاس ذکر می شود . دانش آموزان آن را یاداشت می کنند این موارد حتی در کلاس ریاضی  و تاریخ و غیره هم امکان پذیر است و اگر حالت اظهار نظر پیدا کند ، از آن به عنوان روش تدریس  " قضاوت به شیوه حقوقی"  هم   استفاده می شود .

6-     با بهره گیری از روش ایفای نقش ( برای هر درسی امکان دارد) توسط دانش اموزان ، منظور خود و موضوع  را سریعتر و بهتر به دانش آموزان منتقل کنید ، بهتر است جلسه قبل ، قرار ایفای نقش ، موضوعات و شرکت کنندگان مشخص شوند .

7-     به صلاحدید معلم می توان هر جلسه یکی از دانش آموزان را به ترتیب انتخاب کرد تا مطالبی در راستای درس را به دانش آموزان ارائه دهد ( این کار بین دانش آموزان به نام کنفرانس  مشهور است) . اگر معلم بتواند اهداف این کار را کاملا" تشریح و زمینه های آن را فراهم نماید ، شاگردان هم بدان علاقمند خواهند شد ، در صورتی که همه کلاس در برنامه شرکت کنند ، موانعی مانند  تمسخر دیگران ،اضراب صحبت در روبروی همکلاسی ها و غیره به تدریج  کمتر خواهد شد .

8-     استفاده از ارزانترین و کاراترین تشویق ها یعنی تشویق لفظی ( با دلیل نه طبق عادت کلامی ) را در کلاس هرگز فراموش نکنید . کلماتی مانند : آفرین !  احسنت !  خوبه ! باریک ا...! تشکر ! به جابود ! خوشحالم ! و غیره اثری شگفت انگیز دارد .

9-     استفاده از  تشویق " کف زدن " توسط کل کلاس برای موفقیتهای کوچک و بزرگ آنان ، یا به دنبال آمادگی کل دانش آموزان یا گروهی از آنان برای پاسخ گویی به درس ، اتمام درس ، کسب نمرات مطلوب ، اظهار نظرهای مناسب و غیره ، حال و هوای کلاس را عوض خواهد کرد .

10-دو کار در کلاس نباید توسط معلم فراموش شود ، و اثر معجزه آسایی در آرامش و آمادگی دانش آموزان دارد و آن ذکر صلوات در برخی مواقع و یا  تلاوت آیاتی از قرآن مجید با ترجمه توسط یکی از دانش آموزان است . و این کار ارتباطی به دروس خاص ندارد اینکه نباید فقط به کلاس دینی و پرورشی یا قرآن بسپاریم . حداقل هر چند جلسه یکبار شروع کلاس با تلاوت قرآن در آرامش شاگردان موثر است ...

11-بردن روزنامه به کلاس حتی ، دو سه هفته یکبار ،و اختصاص دقایقی از ذکر خلاصه مطالب آن که مرتبط با درس باشد، مفید است .

12-برای پرسش پای تخته الزامی نیست که دانش آموز سرپا و روبروی دانش آموزان بیاستد ، می توان برای آنها که خیلی اضطراب دارند ، یک صندلی روبروی میز معلم گذاشت تا دانش آموزانی که مایل هستند روی آن نشسته و با حالت شبیه به مصاحبه به درس پاسخ گویند ( با اجرای این روش ، کلیه دانش آموزان ، خصوصا" شاگردان مضطرب ، تمایل نشان داده و نمرات مطلوبی کسب کرده اند )

13-هر دو ماه یکبار  به صورت غیر مستقیم نظر دانش آموزان خود را در مورد  شیوه تدریس و کلاس داری و برنامه آن بسنجید ، مطالبی را به شما خواهن گفت که قطعا" تعجب خواهید کرد!(شنیدن یا خوانده انتقادات دانش آموزان  جرات خاصی می خواهد !) و شما باید برای رفع نقایص روش خود اقداماتی بیاندیشید یا از رضایت آنان مطلع شوید.

14-سعی کنید هر ساله با دانش آموزان خود تعدادی عکس دسته جمعی بیاندازید و یکی از دانش آموزان اسامی را پشت عکس یااگر دیجیتالی بود به صورت دستی برای شما بنویسد ، این کار خیلی مورد علاقه دانش آموزان است و احساس صمیمیت خاصی با معلم می کنند و برخی از آنها که برای کلاس درد سر ساز بوده اند با این اعمال ، تغییراتی خواهند داشت . امروزه دوربین های دیجیتالی و غیره  کار را بسیار راحت و کم هزینه کرده اند .

15-حتی در دبیرستان به دانش آموزانی که درخواست بیرون رفتن از کلاس و ابخوری یا غیره را دارند ، توجه نمایید  و در راهنمایی و ابتدایی به هیچ وجه مانع نشوید ، در غیر این صورت آن دسته دانش آموزان به اجبار در کلاس نشسته و حتی گاها" شاهد مشکلات ناخواسته ای خواهید شد مثل : تهوع ، بیهوش شدن از ضعف یا احساس شرمندگی آنان ، برخی معلمان به اشتباه ، عدم اجازه به دانش آموز را نشان از مدیریت مطلوب خود و اداره کلاس می دانند ! برای این مورد باید در شورای معلمان هماهنگی لازم با دفتر صورت گیرد مانند کنترل برای عدم خروج از مدرسه و ...

16-با هماهنگی دفتر مدرسه و انجمن اولیا جوایز هر چند ساده مانند  خودکار و غیره را تهیه و به بهانه های مختلف هر مدت یکبار به دانش آموزان اهدا کنید در این میان دانش آموزانی که پیشرفتهایی داشته اند باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند تا حال مشاهده نشده که آنها جایزه را رد کنند  و هیچ سالی هم نبوده که انجمن اولیا و مدیر مدرسه از تهیه این جوایز کوچک  خوداری نمایند . حتی در دبیرستان هم این موارد به کار گرفته و دانش آموزانی که دارای توانایی مالی بسیار بالایی هستند ، از این کار معلم بسیار خوشحال می شوند .

17-تهیه تراکت هایی برای کلاس توسط معلم در رابطه با درس یا موضوعات دیگر و نصب آن در کلاس ( در حضور دانش آموزان) توجه آنان را به شدت جلب می کند ( قبلا با خودکار و مازیک نوشته می شد ولی امروزه هر مدرسه ای چاپگر دارد ...)نباید این کار را فقط وظیفه مربی پرورشی دانست بلکه برای هر درسی امکان پذیر است .

18-استفاده از روش مصاحبه 2 یا 4 نفری در رابطه با درس یا موضوعات اجتماعی توسط دانش آموزان و با هدایت معلم برای آنان بسیار جذاب است که می توان دو میز را در پای تخته  روبروی هم گذاشت و 4 نفر  دو به  دو برای مدت 5 تا 10 دقیقه  با هم به بحث بپردازند . البته باید جلسه قبل موضوع و افراد مشخص شوند و نظارت کامل معلم برای رسیدن به هدف مد نظر قرار گیرد .

19-هر معلمی در شرایط لازم میتواند مهارت های زندگی را در کلاس به دانش آموزان آموزش دهد گاهی وقت ذکر یک خاطره کوتاه از حسادت ، میتواند در تغییر نگرش دانش آموزان بسیار موثر باشد و درگیری های کلاسی و یا درگیری با دفتر را به طرز چشمگیری کاهش داد ، معلمان چند دهه قبل پند و نصایح خود را از دانش آموزان دریغ نمی کردند و عموما" نتایج مطلوبی داشت و شما هم حتما" خاطره ای از این اعمال معلم در کلاس دارید .

20-رعایت زمانبندی دروس بسیار مهم است اگر در یک جلسه  3 درس داده شود و یا 3 جلسه پشت سر هم فقط پرسش پای تخته بدون تدریس داشته باشیم ، اشکال ایجاد خواهد شد و منتظر خستگی خود و دانش آموزان و افزایش  بی نظمی آنها و جنگ اعصاب برای خود باشید .

21-هر چند وقت یکبار به دانش آموزان اجازه بدهیم خاطرات خوب و بد خود را از کلاس  شما یا کلاس سنوات قبل برای کلاس تعریف کنند ، این مورد علاوه بر اینکه یک بازخورد مفید برای روش شماست ، می تواند در جذابیت کلاس  و رفع نگرانی و حتی اضطراب دانش آموزان هم نقش داشته باشد .

22-اگر وقت اضافه ای موجود بود ، با دانش آموزان در مورد مهمترین اتفاقات هفته پیش در سطح شهر یا رسانه ها تبادل نظر کنید تا دید آنها به مسایل محیط و نحوه بیانشان را تقویت نمایید .

23-بردن کتابهای مرتبط با درس ، اثر خوبی بر حلب توجه دانش آموزان دارد و این اعمال را هرگز فراموش نکرده و شما را به عنوان معلمی دلسوز و علاقمند به حرفه خود معرفی خواهد کرد .

24- متاسفانه برخی معلمان ، "تدریس" را با در آوردن سئوال و جواب تمام متن توسط خودشان ، اشتباه می گیرند ! این کار علاوه بر اینکه باعث انهدام خلاقیت و کاوشگری دانش آموز می شود بلکه معلم را خسته کرده و دانش آموز چیز تازه ای یاد نخواهد گرفت  ! باید گفت بعضی از والدین در این کار معلم هم نقش دارند و وی را مجبور میکنند که به خیال خود ، فرزندشان را برای امتحان آخر سال آماده کند ! اگر نوشتن نمونه سوال لازم است بهتر است این کار را به دانش آموزان محول کنیم ، آنهم بعد از تدریس و با هدف مشخص برای صفحات محدود، و باز هم متاسفانه باید گفت برخی والدین یا دانش آموزان از بعضی معلمان تعریف و تمجید می کنند که ؛ حتی یک سوال را از کتاب جا نمی گذارد ( والبته یک کلمه هم توضیح نداده !)

25-صحبتهای بسیار مختصر با دانش آموزان در سالن و حیاط  یا حای درب مدرسه ، نقش مهمی در آرام کردن آنها در کلاس خواهد داشت و آنها احساس صمیمیت بیشتری  با معلم خواهند کرد.این صحبتها می تواند بسیار ساده و غیر خصوصی باشد مانند : "معلوم بود که دیشب درست رو خب خوانده بودی !"  یا  " آمادگی تو برای کنفرانس امروز خیلی خوب بود "  یا " ایا باز هم می توانی 3 خط مطلب در مورد درس فلان بنویسی ؟" ... این کار در هر سه دوره مهم است ولی در دبیرستان برای پیشگیری از اخلال و بی نظمی در کلاس و  در دوره ابتدایی و راهنمایی باعث کاهش چشمگیر اضطراب آنان خواهد شد . متاسفانه شنیده شده که" این کار ها دانش آموزان را پر رو خواهد کرد !"

26-وضع نکردن مقررات دست و پاگیر  و خشک کلاسی با عث جلوگیری از خستگی معلم و دانش آموز در کلاس خواهد شد  مهمتر اینکه آنها از معلم و کلاس دلزده نخواهند شد . بعضی معلمان حساسیت زیادی به جنب و جوش گریز ناپذیر شاگردان در کلاس دارند و حتی تنبیه هایی را اعمال کرده و وقت گرانبهای کلاس را به درگیری و تنبیه در مورد مقررات خود ، اختصاص می دهند .( به عنوان مثال کسی به هیچ وجه نباید برگردد و دانش آموز دیگر را نگاه کند ... یا نگاه کرده به پنجره کلاس ممنوع است !)

27-هر چند وقت یکبار نسبت به استفاده از تلویزیون و کامپیوتر و پخش تراکهایی در رابطه با درس ، برای دانش آموزان جالب خواهد بود و در یادگیری خیلی موثر است .

28-متاسفانه جدیت  بیش از اندازه و افراطی و خشک بودن معلم در کلاس باعث عدم علاقه دانش آموزان به وی ، درس و مدرسه خواهد شد و خود را مجبور به " تحمل" معلم و کلاس خواهند دانست  ، حتی این جدیت و سختگیری افراطی باعث شده تا برخی دانش آموزان از ادامه تحصیل در آن رشته جدا" واهمه داشته و مسیر زندگی آنها عوض شود ،  معلمانی که خوش اخلاق بوده و تبسم بر لب داشته باشند در آموزش موفق ترند ، شما هم این را تایید می کنید اگر ؛ در حدی باشد که مورد سوء استفاده قرار نگیرد . (نباید قاطعیت ، مدیریت وتوانایی اداره مطلوب کلاس را با سختگیری افراطی معلم ، اشتباه گرفت )

29-تغییر محل کلاس حداقل ، ماهی یکبار  موجب جلب توجه دانش آموز می شود مانند تشکیل کلاس در کارگاه ، آزمایشگاه ، نمازخانه ، کتابخانه وغیره.

30-یکی از راههای علاقمند کردن شاگردان به کلاس و درس و معلم  و همچنین رفع کدورتهای احتمالی طرفین ، بردن دانش آموزان به گردش علمی کلاسی است حتی بازدید از نمایشگاههای کتاب ، صنایع دستی ، جشنواره های دانش آموزی ، حضور در مزار شهدا برای دانش آموزان متوسطه  ، هواشناسی و غیره با هماهنگی دفتر مدرسه و اداره متبوع ، فواید زیادی دارد ...


موضوعات مرتبط: راهکار
[ چهارشنبه 4 اسفند1389 ] [ 23:53 ] [ سارا سادات حسینی ]

این نسخه مهم هرگز فراموش نشودامروزه آموزش و پرورش رسمی در پی آمادگی برای زندگی آینده از طریق یادگیری مفید و مؤثر است وکلا" تدریس عبارتست از:
تعامل یا رفتار متقابل معلم و دانش آموز بر اساس طرح منظم و هدفدار برای ایجاد تغییرات مطلوب و تسهیل یادگیری فرد و شناخت او از جهان است.
و تدریس خوب : تدریسی است که به خوب یاد گرفتن فراگیران کمک کند. در این فرایند یادگیرنده باید فعال باشد. به بحث بپردازد،مسائل را حل کند و با استفاده از راهنمایی های معلم به کسب تجربه بپردازد.
معلمان در حالی که به شاگردان در کسب اطلاعات ، مهارتها، راههای تفکرو ابراز نظرات خود کمک می کنند، باید به آنان نحوه ی یادگیری را نیز درس دهند.
چگونگی انجام تدریس اثر بسیاری بر توانایی شاگردان برای آموزش خودشان دارد . معلمان موفق تنها ارائه دهندگان مطالب نیستند بلکه آنان شاگردان خود را به تکالیف شناختی و اجتماعی وادار می نمایند و به آنان چگونگی کسب، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات را می آموزند تا چگونگی فراگیری را یاد بگیرند و منابع را به طور مؤثر به کار ببرند.لذا نقش عمده تدریس ،خلق یادگیرندگان فعال ، خلاق و قدرتمند است.


توصیه هایی برای داشتن یک تدریس موفق و رضایت بخش

1- با توکل به خدا و نام خدا کلاس را شروع کنیم.
2- اخلاص در عمل تدریس و تقوا را رعایت کنیم.
3- زمان هر جلسه تدریس را در نظر داشته باشیم تا با کمی یا زیادی وقت مواجه نشویم.
4- وقت کلاس را به مطالب بیهوده و کم فایده صرف نکنیم.
5- سعی کنیم ساعت تدریس را تغییر ندهیم.
6- به هنگام تدریس، نشاط روحی و عاطفی خود را حفظ کنیم.
7- با خوشرویی تدریس کرده و همواره چهره بشّاشی داشته باشیم.
8- احساسات و عواطف دانش آموزان را جریحه دار نکنیم.
9- تلاش کنیم فضایی عاطفی بوجود آوریم.
10- سعه ی صدر داشته باشیم و از فضل فروشی بپرهیزیم.
11- وفای به عهد، خوش قولی و تواضع در تدریس را از یاد نبریم.
12- به هنگام تدریس؛ آرامش خود را حفظ کنیم.
13- از قضاوت ناصحیح نسبت به دانش آموزان پرهیز کنیم.
14- اشتباهات خود را توجیه نکنیم.
15- از علماء ،بزرگان و شخصیتهای دینی با احترام نام ببریم.
16- از به کار بردن کلمات خارج از نزاکت بپرهیزیم.
17- پرگوئی نکنیم، در واقع آنقدر بگوئیم که می توانیم بشنویم.
18- رازدار و محرم اسرار دانش آموزان باشیم.
19- از تعصب بیجا بپرهیزیم.
20- از دانش آموزان توقعات بیش از اندازه نداشته باشیم.
21- رسا و روان بودن کلمات و جملات را رعایت کنیم.
22- از داشتن تکیه کلام پرهیز کنیم.
23- در تدریس ذوق و سلیقه به کار ببریم.
24- آرام و شمرده تدریس کنیم.
25- ساده تدریس کنیم ؛اما عمیق.
26- در املاء کلمات دقت کنیم و کلمات را صحیح روی تابلو بنگاریم.
27- ذوق و استعداد دانش آموزان را شناسایی و هدایت کنیم.
28- بین دانش آموزان رقابت سالم و مثبت ایجاد کنیم.
29- در برخوردها عدل و انصاف را رعایت کنیم.
30- به دانش آموزان توجه و نگاه یکسان داشته باشیم.
31- با دانش آموزان همدردی کنیم.
32- از تشویق به موقع غافل نشویم.
33- سخن دانش آموزان را بی مورد قطع نکنیم.
34- کارها و فعالیتهای مربوط به کلاس را بین دانش آموزان تقسیم و به آنها مسئولیت بدهیم.
35- در هنگام موعظه ، خود را مخاطب اصلی قرار دهیم.
36- به مقررات محیط آموزشی احترام بگذاریم.
37- سعی کنیم کردار و رفتار خوبی از خود نشان دهیم.
38- پیش از تدریس، شناختی اجمالی از وضعیت ، موقعیت و سطح معلومات دانش آموزان بدست آوریم.
39- بیش از اندازه در کار دانش آموزان ، خود را دخالت ندهیم.
40- به کار خویش ایمان داشته باشیم.
41- سعی کنیم شخصیت علمی و اجتماعی خویش را پیش دانش آموزان سبک نکنیم.
42-مقررات خشک و افراطی را زا کلاس دور کنیم.
43- نسبت به فعالیت دانش آموزان بی تفاوت و بی توجه نباشیم.
44- در تدریس از گروه گرائی و خط بازی خودداری کنیم.
45- بر موضوعات درسی ، تسلط و از آن اطلاع کافی داشته باشیم.
46- در افزایش آگاهیها و محتوای علمی و درسی خود بکوشیم.
47- به سؤالات دانش آموزان با لحن خوب و مناسب پاسخ دهیم.
48- مطالعه پیش از تدریس و آمادگی قبلی جهت تدریس داشته باشیم.
49- برنامه ریزی درسی داشته باشیم.
50- از ابتکار و خلاقیت در تدریس استفاده کنیم.
51- از روشهای تدریس و نحوه ی به کار گیری آنها آگاه باشیم.
52- به کیفیت شروع ، ادامه و پایان درس توجه داشته باشیم.
53- به هنگام تدریس مطالب ، تنوع را فراموش نکنیم.
54- از تجربیات درسی و تدریس دیگران استفاده کنیم.
55- در هر درس مطالب نو وتازه ای بیان کنیم.
56- سعی کنیم دانش آموزان در ارتباط با درس فعالیت عملی داشته باشند.
57- دانش آموزان را نسبت به یادگیری درس تشنه کنیم.
58- در صورتی که احساس خستگی در چهره دانش آموزان مشاهده کردیم، از ادامه تدریس خودداری کنیم.
59- سعی کنیم همواره اشکالات تدریس خود را رفع کنیم.
60- موضوع و عنوان درس را در ابتدای تدریس مشخص و بازگو کنیم.
61- درس را مرحله به مرحله تدریس کرده و از شاخه به شاخه پریدن بپرهیزیم.
62- بیش از اندازه ی معمول به جزوه ، کتاب و یا متن درس نگاه نکنیم.
63- از طرح شبهات و اشکالات بدون جواب بپرهیزیم.
64- جمع بندی درس را در انتها فراموش نکنیم.
65- از داشتن لحنی یکنواخت و تن صدای ثابت بپرهیزیم.
66- در هنگام تدریس ، در یک مکان ثابت توقف نکنیم.
67- دقت کنیم تمرینها یا مسائل ( تکالیف) در حد توان دانش آموزان باشد.
68- در هنگام تدریس از وسائل و امکانات آموزشی موجود حداکثر بهره را ببریم.
69- در هنگام تدریس حتی الامکان از مثال استفاده کنیم.
70- خلاصه ی درس را در انتهای تدریس بازگو و از دانش آموزان نیز بخواهیم.
71- ظاهری آراسته و منظم داشته باشیم و در نظر بگیریم که زیبایی ، سادگی است .
72- در کارهایمان نظم داشته باشیم تا الگوئی مناسب برای دانش آموزان باشیم.
73- نتایج ازمونها را بررسی کنیم تا نقاط ضعف و قوت را بیابیم.
74- در هنگام خشم، بر احساسات و عواطف خود غلبه کنیم.
75- در تمام کارهای خود ، قاطعیت و برش داشته باشیم.
76- دانش آموزان را در بالا رفتن از نردبان علم و دانش یاری کنیم.
77- در هنگام تدریس سعی کنیم تمام توجه دانش آموزان را به خود جلب کنیم.
78- فرصت انتقاد از خود را به دانش آموزان بدهیم.
79- از اینکه نسبت به پاسخگوئی به برخی از سؤالات قادر نیستیم ، هراس به خود راه ندهیم و به راحتی اقرار کنیم که پاسخ آن را نمی دانیم.
80- تجارب تازه خود را در اختیار دانش آموزان قرار دهیم و به یاد داشته باشیم که معلم هنرمند کسی است که با ایجاد شرایط و موقعیتهای مناسب آموزشی ، خود کمتر تدریس می کند ، ولی دانش آموزان بیشتر یاد می گیرند.

 منبع:www.zibaweb.com


موضوعات مرتبط: ویژگی معلمان برتر، راهکار
[ یکشنبه 1 اسفند1389 ] [ 22:53 ] [ سارا سادات حسینی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نظر شما بهترین معلم دنیا کیست؟!
این وبلاگ در نظر دارد شما معلمان عزیز مقطع ابتدایی را به بهترین ها تبدیل کند.بدیهی است هرگونه نظر از سوی شما بزرگواران باعث خوشحالی ما و پیشرفت هرچه بهتر وبلاگ میباشد .
(هرگونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.)
برچسب‌ ها
امکانات وب